Amazonas (Brezilya)

Amazonas, Brezilya'nın en büyük eyaleti. Adını Amazon Nehri'nden alır. Kuzeybatıda Kolombiya, kuzeyde Venezuela ve Brezilya'nın Roraima bölgesi, doğuda ve güneydoğuda Pará ve Mato Grosso eyaletleri, güneyde Rondônia eyaleti, güneybatıda Acre eyaleti ve batıda Peru ile komşudur.

Amazonas
Bayrağı
Bilgiler
Başkenti:Manaus
Yüzölçümü:1,570,947 km²
Nüfus: (2006)3,332,330
Zaman dilimi:GMT -4 ve GMT -5

Tarih

İspanyol kâşif Francisco de Orellana, 1541-1542'de Amazon Nehri'nin And Dağlarındaki kaynaklarından biri olan Coca'dan yola çıkıp Atlas Okyanusundaki ağzına kadar yaptığı yolculuk sırasında bu bölgeden geçti. 1669'da Portekizli kaptan Francisco da Mota Falcao, bugünkü Manaus'un yerinde Sao Jose do Rio Negrinho adlı kaleyi kurdu. 1775'te, merkezi Negro Irmağının yukarısındaki Mariua'da (bugün Barcelos) bulunan Sao Jose do Rio Negrinho yönetim birimi oluşturuldu.

Brezilya'nın bağımsızlığını elde etmesinden sonra, 1850'de özerkliğini kazanıncaya değin Rio Negro, Para eyaletine bağlı kaldı. 1852'de ise Amazonas ili haline geldi. 1889'da imparatorluk yönetimi devrilince, Amazonas eyalet oldu ve 1891'de kendi anayasasına kavuştu.

Kauçuk ticareti 1880'den 1910'a değin Amazonas'a zenginlik getirdikten sonra geriledi. Bu amaçla 1900'de Manaus'ta modern bir liman kurulmuştu. 1946'da Brezilya hükûmeti Amazon Havzasının ekonomik kalkınması için, bugün de yürürlükte olan bir planı uygulamaya koydu.

Coğrafya

Brezilya'nın en yüksek noktası olan Neblina Doruğunun (2,994 m) bulunduğu kuzey kenarı dışında, eyaletin deniz düzeyinden ortalama yüksekliği 100 metre'yi geçmez. Bölgenin büyük bir kısmı Amazon ormanlarıyla kaplıdır.

Ekonomi

Büyük ölçüde tarım üretimine dayanan Amazonas ekonomisinde kauçuk, manyok ve portakal üretimi öne çıkar.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.