Amapá

Amapá (Portekizce telaffuzu: [amaˈpa]), Brezilya'nın tam kuzeyinde bulunan, kuzeyinden Fransız Guyanası ve Surinam ile sınır paylaşan bir eyalettir. Doğusundan Atlas Okyanusu, hem güneyinden hem de batısından ise Pará eyaleti tarafından çevrelenir. Belki eyaletin ana özelliklerinden biri Oiapoque Nehri, çünkü bu bir zamanlar Brezilya'nın en kuzey noktası olarak bilinirdi.

Amapá'nın Brezilya'daki konumu.

Amapá eyaletinin yüzölçümü 142.814,6 kilometre kare. Eyalet toprağın %90'ı Amazon yağmur ormanına ait yağmur ormanlarından oluşur. Toprağın %70'i hâlâ keşfedilmemiş ormanlardan oluşur. Eyaletin diğer bir özelliği Ekvator'da bulunması; bu hem eyaleti hem de Kuzey ile Güney yarımküreleri bölür. Eyaletin başkenti ve en büyük şehri olan Macapá bir tek tekne veya uçak ile ulaşılabilir.

Nüfusu 668.689, nüfus yoğunluğu ise kilometre kare başına 4,68 kişi. Eyaletin İnsani Gelişme Endeksi 0,800 (yüksek) ve okuryazarlık oranı %97.

Ayrıca bakınız

Wikimedia Commons'ta Amapá ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.