Algarve

Algarve bölgesi, Portekiz'in Avrupa kıtasında bulunan 5 istatistiki bölgesinden biridir. Adı "Batı Endülüs" anlamına gelen Arapça "el Garb el Endülüs"ten gelmektedir. İber Yarımadası Araplar tarafından fethedildikten sonra, bu bölgeye ve genel olarak da Portekiz'e verilen isim olan "El Garb" (Batı) günümüzde bu bölgenin adı olarak kullanılmaya devam etmektedir. Algarve'ın kıyısı, Portekizli kaşiflerin 15. yüzyılda yeni yerler ve kültürler keşfetmek için yola çıktığı yerdir. 5 bin kilometrekarelik bir alana sahip olan Algarve, yaklaşık 155 km'lik bir sahil şeridine sahiptir.[1] Atlas Okyanusu'na kıyısı bulunan bölge doğuda İspanya ile komşudur.

Algarve
Yüz ölçümü 4.960
Nüfus 395.208 (2001)
Altbölge sayısı 1
Belediye sayısı 16

Alentejo bölgesi aynı adı ve aynı sınırları taşıyan 1 istatistiki alt bölgeden oluşmaktadır.

Belediyeler

Bölgede 16 belediye (Portekizce: concelho) yer almaktadır.

İklimi

Algarve, sıcak yaz günleri ve ılıman geçen kışlarla her yıl 300'den fazla güneşli güne sahiptir. Bölgedeki en sıcak ay, ortalama 33 santigrat derece olan Temmuz'dur. En soğuk ay ise Ocak ayıdır ve Ocak ayı boyunca ortalama sıcaklık 12 santigrat derece civarındadır.[2]

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. "how-to-travel-from-lisbon-to-algarve/". 2 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.
  2. "Portugal's Algarve Region". 22 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.