480i

480i; Karayipler, Myanmar, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Filipinler, Laos, Batı Sahra ile Amerika kıtasının çoğundaki ülkeler (Arjantin, Paraguay ve Uruguay hariç) standart tanımlı analog veya dijital televizyon için kullanılan video modudur. 480, 480 satırlık bir dikey çözünürlüğü, i ise bunu aralıklı çözünürlük olarak tanımlar. 60 Hz (NTSC renkle kullanıldığında 59,94 Hz) alan hızı bazen video modunu tanımlarken dahil edilir. Mesela 480i60; BT.601'de Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ve SMPTE 259M'de SMPTE tarafından onaylanan başka bir gösterim olan 480i/30'da olduğu gibi kare hızını içerir. Dünyanın diğer bölgelerinde kullanılan bir diğer ortak standart 576i'dir.

Analog bağlamlarda bu çözüme genellikle "525 lines" denir. Bu durum, çoğunlukla NTSC rengiyle eşleştirilen ve aynı zamanda "NTSC" isminin bu video moduna atıfta bulunmak için sıklıkla yanlış kullanılmasına neden olan CCIR Systems M ve J tarafından zorunlu kılınmıştır. Diğer renk kodlamaları System M'de, özellikle Brezilya'da PAL-M'de de kullanılmıştır.

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.