1956 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Almanya

Almanya; 1956 yılında ilki gerçekleştirilen Eurovision Şarkı Yarışması'nın o yılki yedi katılımcısından birisidir. Alman televizyon kanalı ARD'nin öncülüğünde düzenlenen ulusal seçmelerde, ülkeyi yarışmada temsil etmek adına, iki şarkı finale kalmış fakat İsviçre'nin Lugano kentinde yapılan organizasyonda hiçbiri birinci olamamıştır. O yılın kuralları gereği yarışmaya katılan bütün ülkelerden ikişer şarkı göndermeleri istenmiş; Almanya da ülkeyi temsilen ikisi de Almanca olan, biri Walter Andreas Schwarz'ın seslendirdiği "Im Wartesaal zum großen Glück" (İyi Şans Bekleme Odası) ve diğeri Freddy Quinn'in okuduğu "So geht das jede Nacht" (Her Gece Böyle) isimli şarkılarla katılmıştır. 4. sırada çıkan Schwarz ve 11. sırada sahne alan Quinn'in yarışmadan günümüze ulaşan herhangi bir video kaydı veya fotoğrafı bulunmamaktadır. Ayrıca Almanya; bu yarışmadan sonra 1996 yılı hariç düzenlenen bütün senelerdeki yarışmalara katılmış ve çeşitli dereceler elde etmiştir.

1956 Eurovision Şarkı Yarışması
Ülke Almanya
Seçim süreci
Seçilen yarışmacı(lar) Walter Andreas Schwarz ve Freddy Quinn
Seçilen şarkı "Im Wartesaal zum großen Glück ve So Geht Das Jede Nacht"
Aldığı sonuçlar
Final sonucu Bilinmiyor
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Almanya
◄1955 1957►

Ulusal Final

1 Mayıs 1956 tarihinde düzenlenen Alman ulusal finalini Heinz Piper sunmuştur. Ulusal finalin olduğu sıralarda yaşanan bir gelişme de son dakika Almanya'nın yarışmadaki kaderini değiştirmiş ve çeşitli söylentilere yol açmıştır. Eurovision kuralları gereği önceden bestelenip kayıt altına alınan ve başka yerlerde söylenen, yayınlanan şarkılarla yarışmaya katılmak yasaktır. Alman elemelerine "Ein kleiner goldner Ring" (Bir Küçük Altın Yüzük) adlı şarkıyla katılan Lys Assia'nın bu şarkıyla daha önce başka bir organizasyonda yarıştığı ortaya çıkmıştır.[1]

SıraŞarkıcıŞarkıDerece
1Lys Assia--
2Rolf Baro--
3Eva Busch--
4Angèle Durand--
5Margot Eskens--
6Friedel Hensch ve Die Cyprys--
7Margot Hielscher--
8Bibi Johns--
9Freddy QuinnSo geht das jede Nacht1
10Walter Andreas SchwarzIm Wartesaal zum großen Glück1
11Hans Arno Simon--
12Gerhard Wendland--

Kaynakça

  1. Jan Feddersen: Ein Lied kann eine Brücke sein, Hoffmann und Campe 2002.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.