İki çenekliler

İki çenekliler ya da ödikotlar (Latince: Eudicotidae, İngilizce: Dicotyledones), embriyonlarında iki çenek (kotiledon) bulunan bir çiçekli bitki sınıfıdır.

İki çenekliler
İki çenekli bir bitki, Castanea sativa (kestane)
Bilimsel sınıflandırma
Üst âlem: Eucaryota (Ökaryotlar)
Âlem: Plantae
Bölüm: Spermatophyta (Tohumlu Bitkiler)
Alt bölüm: Angiospermae (Kapalı tohumlular)
Sınıf: Dicotyledones (İki çenekliler)
Takımlar

Metne bakınız.

Yaklaşık 199.350 (IUCN27 Eylül 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. sistemine göre) türle temsil edilirler. Çiçekli bitkilerden tek çenekliler, iki çeneklilerden farklı olarak, tek embriyonik yaprak (çenek) içerirler. Genel olarak otsu ve odunsu özelliklerdir. Tek yıllık, iki yıllık ve çok yıllık olabilirler. İletim demetleri dairesel dizilişlidir. Çok yıllık olanların iletim demetlerinde floem ile ksilem arasında bulunan kambiyum sayesinde sekonder kalınlaşma görülür. Yapraklar geniş olup, ağsı damarlanma gösterirler. Çiçek parçalarının sayısı çok değişiktir. Çiçek örtüsü (periant), çanak yaprak (sepal) ve taç yaprak (petal) olarak farklılaşmıştır. Tohumları iki çenek (kotiledon) bulundurduğu için dikotil bitkiler olarak adlandırılmışlardır. Ana kök iyi gelişmiştir ve üzerinde sekonder kökler bulunur.

Taksonomi

İki çenekli bitkiler sınıfı, 3 altsınıfa ayrılmaktadır:

  1. Apetalae (Petalsizler)
  2. Dialypetalae (Ayrı petalliler)
  3. Sympetalae (Birleşik petalliler)

APG III sistemine göre takımlar

Buxales - Proteales - Ranunculales - Sabiaceae - Trochodendrales

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.