Yıldız Savaşları

Yıldız Savaşları, George Lucas tarafından yapılmış, öncelikle filmleriyle tanınmış, sonraki yıllarda çizgiroman, bilgisayar ve konsol oyunları, televizyon yapımları vb. dallarda ününü geliştirmiş kurgusal evren ve markadır. Film serisinin ilki 25 Mayıs 1977'de 20th Century Fox tarafından Star Wars (Yıldız Savaşları) ismiyle yayınlanmış ve dünya çapında bir popüler kültür fenomeni olmuştur. Üçer yıl arayla iki devam filmi yayınlanmıştır. Orijinal üçlemenin son filminin yayınlanmasının 16 yıl ardından, "öncül" üçlemenin ilk filmi yayımlanmıştır ve tekrar üçer yıl arayla diğer iki film de yayımlanmıştır. 2015 yılında "ikincil" üçleme başlamış, 2 yıl arayla devam filmleri yayımlanmıştır.

2019 yılı verilerine göre On İki Yıldız Savaşları filminin toplam hasılatı yaklaşık olarak 10,25 milyar dolardır.[1] Bu hasılatla Yıldız Savaşları serisi, en çok hasılat yapmış birinci film serisi olmuştur.

Yıldız Savaşları günümüze kadar kendisine ait filmlerin hasılatı, oyuncak, DVD, kitap, bilgisayar oyunu ve ticari ürün geliriyle 33 milyar dolarlık dev bir kazanç sağlamıştır.

George Lucas filmleri, kitaplar, televizyon dizileri, video oyunları ve çizgiromanlar gibi birçok farklı alanda yayınların ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Üçlemede tasvir edilen kurguya pek çok yenilik getiren bu yan ürünler, serinin takipçileri tarafından Genişletilmiş Evren adıyla bilinen kurgusal evrenin oluşmasına imkân sağlamıştır. Bu yayınlar sayesinde filmler arasındaki boşlukta, Star Wars markasının popülerliği ve değeri korunmuştur. 2003-2005 yılları arasında adı Star Wars: Klon Savaşları olan film, üçlemeler serisi haricinde yayınlanmış tek film olma özelliğiyle gösterime girmiştir. Bu film ayrıca, daha sonra aynı adla yayınlanmaya başlamış televizyon dizisine de bir başlangıç teşkil etmektedir. Ayrıca bu film, seride yayınlanmış ilk animasyon filmdir.

Kurgu

Yıldız Savaşları yayınlarındaki olaylar, kurgusal bir galakside gerçekleşmektedir. Pek çok uzaylı ırkı tasvir edildiği gibi, genellikle sahiplerinin emirlerini yerine getiren robotlara da yer verilmiştir. Uzay yolculuğuna oldukça sık rastlanır, evrendeki pek çok gezegen (daha sonra Galaktik İmparatorluk olarak değişmek üzere) Galaktik Cumhuriyetin bir üyesidir.

Yıldız Savaşları'nın göze çarpan bir karakteristiği "Güç" olarak adlandırılan, yetenekli bireyler tarafından kullanılabilen, tüm evreni kapsadığına inanılan enerjidir. Yayınlanan ilk filmde "tüm canlı varlıkları sarmalayan, delip geçen, birbirine bağlayan enerji" olarak açıklanmıştır.[2] "Güç", kullanıcılarına, telekinezi, kehanet, öngörü, zihin kontrolü gibi çeşitli doğaüstü yetenekler bahşeder ve refleksler ve hız gibi pek çok fiziksel özelliğin gelişmesini sağlar. Bu yetenekler karakterler arasında farklılık gösterebilir. Güç iyilik için kullanılabileceği gibi, nefret, saldırganlık ve kötülük duygularını besleyen karanlık tarafının takipçileri tarafından farklı amaçlar için kullanılabilir. Temel altı filmde Güç'ü iyilik için kullanan Jedi'lar ile galaksiyi ele geçirmek amacıyla karanlık tarafa geçmiş Sithlerin mücadelesi konu edilmiştir.

Filmler

Film serisi 25 Mayıs 1977'de yayınlanan Yıldız Savaşları ile başladı. Ardından, 21 Mayıs 1980'de yayınlanan İmparator ve 25 Mayıs 1983'te yayınlanan Jedi'ın Dönüşü geldi. İlk filmin adı Yıldız Savaşları olmasına rağmen, daha sonra gelen öncül filmlerle isim karışıklığı yaşamamak için Yeni Bir Umut (A New Hope) altbaşlığı eklenmiştir.[3]

1997'de, Yıldız Savaşları'nın gösterime girmesinin 20. yıldönümünde, orijinal üçleme çeşitli yenilemelerle tekrar sinemalarda gösterime girdi. Bu yenilemeler, filmlerin çekildiği tarihte mümkün olmayan bilgisayar efektleri ile gerçekleştirilmiş eklemelerdi. Filmlerin daha sonraki yayımlarında da (örn. 21 Eylül 2004'te yayınlanan serinin DVD'leri) değişiklikler yapılmaya devam edildi.

Uzun süre beklenilen öncül üçleme de, 19 Mayıs 1999'da yayımlanan Yıldız Savaşları: Bölüm I - Gizli Tehlike, 16 Mayıs 2002'de yayımlanan Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonların Saldırısı, 19 Mayıs 2005'te yayımlanan Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı ile tamamlandı.[4]

Yıldız Savaşları: Bölüm VII - Güç Uyanıyor filmi ise 17 Aralık 2015'te Türkiye'de vizyona girmiştir. Çekimi İngiltere ve B.A.E'de yapılan filmin yönetmenliğini J.J. Abrams üstlenmiştir. Yönetmenliğini Rian Johnson'ın yaptığı ve 2017 yılında vizyona giren Yıldız Savaşları: Bölüm VIII - Son Jedi ile 2019 yılında vizyona giren ve yönetmenliği J.J. Abrams tarafından üstlenilen Yıldız Savaşları: Bölüm IX - Skywalker'ın Yükselişi filmiyle orijinal üçlemenin sonrasını anlatan ardıl üçleme tamamlanmış oldu.

Film ABD vizyon tarihi Yönetmen
Orijinal üçleme
Bölüm IV – Yeni Bir Umut 25 Mayıs 1977 George Lucas
Bölüm V – İmparator 21 Mayıs 1980 Irvin Kershner
Bölüm VI – Jedi'ın Dönüşü 25 Mayıs 1983 Richard Marquand
Öncül üçleme
Bölüm I – Gizli Tehlike 19 Mayıs 1999 George Lucas
Bölüm II – Klonların Saldırısı 16 Mayıs 2002
Bölüm III – Sith'in İntikamı 19 Mayıs 2005
Ardıl üçleme
Bölüm VII – Güç Uyanıyor 18 Aralık 2015 J. J. Abrams
Bölüm VIII – Son Jedi 15 Aralık 2017 Rian Johnson
Bölüm IX – Skywalker'ın Yükselişi 20 Aralık 2019 J. J. Abrams
Antoloji filmleri
Rogue One 16 Aralık 2016 Gareth Edwards
Han Solo 25 Mayıs 2018 Ron Howard
Rogue Squadron 22 Aralık 2023 Patty Jenkins

Oyuncu Kadrosu ve Karakterler

Karakter Film
Öncül Üçleme Orijinal Üçleme Ardıl Üçleme
Gizli Tehlike Klonların Saldırısı Sith'in İntikamı Yeni Bir Umut İmparator Jedi'ın Dönüşü Güç Uyanıyor Son Jedi Skywalker'ın Yükselişi
Anakin Skywalker Jake Lloyd Hayden Christensen Sebastian Shaw, Hayden Christensen Hayden Christensen

(seslendirme)

Darth Vader James Earl Jones (seslendirme) David Prowse, James Earl Jones (seslendirme) James Earl Jones (seslendirme)
Luke Skywalker Aidan Barton Mark Hamill
Leia Organa Aidan Barton Carrie Fisher
Yoda Frank Oz(Seslendirme) Frank Oz(Seslendirme) Frank Oz(Seslendirme)
Palpatine Ian McDiarmid Ian McDiarmid Ian McDiarmid
Obi-Wan Kenobi Ewan McGregor Alec Guinness Ewan McGegor

(Seslendirme)

R2-D2 Kenny Baker Jimmy Vee
C-3PO Anthony Daniels
Han Solo Harrison Ford Harrison Ford
Chewbacca Peter Mayhew Peter Mayhew, Joonas Suotamo[5]
Qui-Gon Jinn Liam Neeson Liam Neeson (seslendirme) Liam Neeson (seslendirme)
Padmé Amidala Natalie Portman
Nute Gunray Silas Carson
Yüzbaşı Panaka Hugh Quarshie
Sio Bibble Oliver Ford Davies
Jar Jar Binks Ahmed Best (seslendirme)
Boss Nass Brian Blessed (seslendirme)
Sabé Keira Knightley
Darth Maul Ray Park,Peter Serafinowicz (seslendirme)
Watto Andy Secombe (seslendirme)
Sebulba Lewis MacLeod (seslendirme)
Shmi Skywalker Pernilla August
Jabba the Hutt Larry Ward (seslendirme) Larry Ward (seslendirme) Larry Ward (seslendirme)
Bib Fortuna Matthew Wood
Şansölye Valorum Terence Stamp
Mace Windu Samuel L. Jackson
Yüzbaşı Typho Jay Laga'aia
Bail Organa Jimmy Smits
Zam Wesell Leeanna Walsman
Jango Fett Temuera Morrison
Dexter Jettster Ronald Falk (seslendirme)
Boba Fett Daniel Logan Jeremy Bulloch,Jason Wingreen (seslendirme),Temuera Morrison (seslendirme; 2004 DVD)
Owen Lars Joel Edgerton Phil Brown
Beru Bonnie Piesse Shelagh Fraser
Cliegg Lars Joel Edgerton
Kont Dooku Christopher Lee
General Grievous Matthew Wood (seslendirme)
Grand Moff Tarkin Wayne Pygram Peter Cushing
Wedge Antilles Denis Lawson Denis Lawson
Amiral Piett Kenneth Colley
Lando Calrissian Billy Dee Williams Billy Dee Williams
Amiral Ackbar Timothy M. Rose, Erik Bauersfeld (seslendirme)
Wicket Warwick Davis Warwick Davis
Finn John Boyega
Rey Daisy Ridley
Kylo Ren Adam Driver
Poe Dameron Oscar Isaac
Supreme Leader Snoke Andy Serkis
General Hux Domhnall Gleeson
Lor San Tekka Max von Sydow
Captain Phasma Gwendoline Christie
Maz Kanata Lupita Nyong'o
Amilyn Holdo Laura Dern '
DJ Benicio Del Toro
Rose Tico Kelly Marie Tran

Tema

Yıldız Savaşları dünyası, o güne kadar yaratılmış diğer çoğu bilimkurgu filmleri ve fantastik filmlerde kullanılan şık, gösterişli ve fütüristik gelecek kavramının aksine, "kirli" bir portre çizmiştir. Lucas'ın bu vizyonu daha sonra karanlık ve yıpranmış bir uzay gemisinde geçen Yaratık(Alien), post-apokaliptik bir çölde geçen Mad Max 2 ve yıkık dökük ve kaotik bir şehirde geçen Bıçak Sırtı (Blade Runner) filmleriyle popülerlik kazanmıştır. Lucas, filmlerde gerek diyaloglarda, gerek sahne planlarında paralellik öğelerine özellikle dikkat etmiştir. Luke Skywalker ve babası Anakin'in yolculuklarındaki paralellikler buna örnek gösterilebilir.

Teknik bilgi

İlk altı Yıldız Savaşları filmi 2.40:1'lik görüntü oranında çekilmiştir. Orijinal üçlemenin çekimlerinde anamorfik lensler kullanılmıştır. Bölüm IV ve V Panavision ile çekilirken, Bölüm VI'de Joe Dunton Camera (JDC) kullanılmıştır. Bölüm I, Arriflex kameralarda anamorfik Hawk lensiyle, Bölüm II ve III ise Sony'nin CineAlta yüksek çözünürlüklü dijital kamerasıyla çekilmiştir.

Yeni Bir Umut'un ses efekteri için George Lucas, Ben Burtt'ü işe almıştır. Burtt'ün başarıları Academy of Motion Picture Arts and Sciences tarafından, o tarihte bu dal için bir ödül kategorisi olmadığından özel başarı ödülüyle ödüllendirilmiştir. Lucasfilm şirketi, Jedi'in Dönüşü filmi için THX ses standardını geliştirmiştir. John Williams altı filmin de müziklerini bestelemiştir. George Lucas, her önemli karakter ve konsept için farklı temalarda besteler olmasını planlamıştır. Williams'ın Star Wars teması modern müzik tarihinin en bilinen bestelerinden biri olmuştur.

Orijinal üçlemenin ışın kılıcı koreografisi kılıç ustası Bob Anderson tarafından geliştirilmiştir. Anderson, aktör Mark Hamill'i (Luke Skywalker) eğitmiş ve İmparator ile Jedi'in Dönüşü filmlerinde Darth Vader'in kılıç dövüşü sahnelerinde dublörlük yapmıştır.

Diziler

Dizi Sezon Bölümler Çıkış tarihi Dizi sorumlusu Durum
İlk Son Kanal
Animasyon diziler
Klon Savaşları Film 15 Ağustos 2008 Sinemalar Dave Filoni Yayınlanmış
1 22 3 Ekim 2008 20 Mart 2009 Cartoon Network
2 22 2 Ekim 2009 30 Nisan 2010
3 22 17 Eylül 2010 1 Nisan 2011
4 22 16 Eylül 2011 16 Mart 2012
5 20 29 Eylül 2012 2 Mart 2013
6 13 7 Mart 2014 Netflix
7 12 21 Şubat 2020 4 Mayıs 2020 Disney+
Asiler Kısalar 4 11 Ağustos 2014 1 Eylül 2014 Disney XD
1 15 3 Ekim 2014 2 Mart 2015
2 22 20 Haziran 2015 30 Mart 2016
3 22 24 Eylül 2016 25 Mart 2017 Justin Ridge
4 16 16 Ekim 2017 5 Mart 2018 Dave Filoni
Resistance Kısalar 12 10 Aralık 2018 31 Aralık 2018 Disney Channel Justin Ridge
1 21 7 Ekim 2018 17 Mart 2019
2 19 6 Ekim 2019 26 Ocak 2020
The Bad Batch 1 Duyurulacak 2021 Duyurulacak Disney+ Jennifer Corbett Gelişme aşamasında
Visions 1 10 2021 Duyurulacak Duyurulacak
Canlı çekim diziler
The Mandalorian 1 8 12 Kasım 2019 27 Aralık 2019 Disney+ Jon Favreau Yanınlanmış
2 8 30 Ekim 2020 18 Aralık 2020
3 Duyurulacak Duyurulacak Duyurulacak Prodüksiyon öncesi
The Book of Boba Fett 1 Duyurulacak Aralık 2021 Duyurulacak Jon Favreau ve Dave Filoni Çekiliyor
Andor 1 12 2022 Duyurulacak Tony Gilroy
Obi-Wan Kenobi 1 6 Duyurulacak Duyurulacak Deborah Chow Prodüksiyon öncesi
The Acolyte 1 Duyurulacak Duyurulacak Duyurulacak Leslye Headland Gelişme aşamasında
Ahsoka 1 Duyurulacak Duyurulacak Duyurulacak Jon Favreau ve Dave Filoni
Lando 1 Duyurulacak Duyurulacak Duyurulacak Justin Simien
Rangers of the New Republic 1 Duyurulacak Duyurulacak Duyurulacak Jon Favreau ve Dave Filoni

Oyunlar

Oyun Çıkış tarihi Yayıncı
Konsol + Bilgisayar oyunları
Empire At War 16 Şubat 2006 Petroglyhp
Battlefront 17 Kasım 2015 Electronic Arts
Battlefront II 17 Kasım 2017
Jedi: Fallen Order 15 Kasım 2019
Squadrons 2 Ekim 2020
Sanal Gerçeklik oyunları
Vader Immortal: Episode I 21 Mayıs 2019 Disney Interactive
Vader Immortal: Episode II 25 Eylül 2019
Vader Immortal: Episode III 21 Kasım 2019

Yıldız Savaşları'nda Zaman

Yıldız Savaşları filmleri "uzun zaman önce çok çok uzak bir galakside" geçiyor olsalar da çizgi romanlar, kitaplar gibi film dışı ürünlerde zaman Yavin Savaşı'na, yani Yıldız Savaşları: Bölüm IV - Yeni Bir Umut'a göre düzenlenir. Örneğin Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü 4 ABY (After Battle of Yavin - Yavin Savaşı'ndan Sonra) tarihinde iken Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı 19 BBY (Before Battle of Yavin - Yavin Savaşı'ndan Önce) tarihindedir.

Legends: Yıldız savaşları filmler dışında da Genişletilmiş Evren (Expanded Universe - EU) kategorisi altında da birçok öykü içermektedir. 50.000 BBY'dan şu ana kadar 138 ABY'e kadar ulaşılmış birçok farklı mekân ve hikâye devam etmektedir.

Canon: Disney'ın Lucasfilm şirketini satın almasıyla yeniden yapılandırılan ve güncel olan zaman çizelgesidir. 5000 BBY'dan şu ana kadar 35 ABY'e kadar ulaşılmış birçok farklı mekân ve hikâye devam etmektedir.

Yıldız Savaşları canon kurgusal evreni çeşitli dönemler içerir, bunlardan üçü film üçlemelerine odaklanmıştır. Diğer dönemler Ocak 2021'de tanımlandı:

 • Yüksek Cumhuriyet: "High Republic" dönemi, öncül üçlemeden 200 yıl önce geçiyor. The High Republic ve yakında çıkacak olan The Acolyte'da yayınlanan medyayı içerir.
 • Jedi'ın Düşüşü: Galaktik Cumhuriyet'in, hükümdarı Palpatine - gizli Sith lordu Darth Sidious - tarafından yozlaştırıldığı, Öncül üçlemenin dönemi. Cumhuriyet ile Ayrılıkçı bir konfederasyon arasındaki Klon Savaşları'nı düzenledikten sonra Palpatine Jedi Düzeni'ni yok eder, Cumhuriyeti devirir ve Galaktik İmparatorluğu kurar. Bu dönemde Öncül üçleme filmleri ve Klon Savaşları animasyonu yer alıyor. Bu dönem daha önce Ağustos 2019'da Cumhuriyet Dönemi olarak tanımlanmıştı.
 • İmparatorluk Hükümdarlığı: İmparatorluğun hükümdarlığını keşfeden öncül üçlemeden sonraki dönem. The Bad Batch animasyonu ve Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi'ni içerir.
 • İsyan Dönemi: İmparatorluğun birkaç yıl süren Galaktik bir İç Savaşta Asi İttifakı tarafından savaşıldığı, İmparator'un ölümüyle zirveye ulaştığı ve sonunda İmparatorluğun çöküşüyle sonuçlanan orijinal üçlemenin çağı. Animasyonlu Star Wars Asiler, Rogue One ve orijinal üçleme filmlerini içerir.
 • Yeni Cumhuriyet: İmparatorluğun düşüşünü izleyen, Yeni Cumhuriyet'in oluşum yıllarında geçen orijinal üçlemeden sonraki dönem. The Mandalorian ve yan dizileri, The Book of Boba Fett, Rangers of the New Republic ve Ahsoka'yı içeriyor.
 • İlk Düzen'in Yükselişi: İmparatorluğun kalıntılarının İlk Düzen olarak yeniden yapılandığı Ardıl üçlemenin dönemi. Eski İsyanın kahramanları, Yeni Cumhuriyet'in yardımıyla, baskıcı rejime ve yöneticilerine karşı Direnişe liderlik ediyor, gizemli varlık Snoke ve kukla ustası, canlanan Palpatine. Star Wars Resistance animasyonu ve Ardıl üçleme filmlerini içerir. Bu dönem daha önce Ağustos 2019'da Direniş Dönemi olarak tanımlanmıştı.
Üçleme Film Yıl
Ön Üçleme I: Gizli Tehlike 32 BBY
II: Klonların Saldırısı 22 BBY
III: Sith'in İntikamı 19 BBY
Antoloji Serisi Han Solo 13–10 BBY
Rogue One 13–0 BBY
Orijinal Üçleme IV: Yeni Bir Umut 0 BBY/0 ABY
V: İmparator 3 ABY
VI: Jedi'ın Dönüşü 4 ABY
Devam Üçlemesi VII: Güç Uyanıyor 34 ABY
VIII: Son Jedi
IX: Skywalker'ın Yükselişi 35 ABY
Dizi Sezon Sayısı Yıl
Klon Savaşları 7 sezon 22 BBY–19 BBY
Obi-Wan Kenobi 1 sezon 9 BBY
Asiler 4 sezon 5 BBY‐0 BBY
Rangers Of The New Republic 1 sezon 9 ABY
The Mandalorian 1+ sezon 9 ABY
Resistance 2 sezon 34 ABY - 35 ABY

Hasılat

Film Çıkış tarihi Bütçe (Tahmini) Hasılat Hasılat sıralaması
ABD ABD dışı Uluslararası Enflasyona göre ayarlanmış
(Amerikan Doları)
ABD Uluslararası
Yıldız Savaşları: Bölüm IV - Yeni Bir Umut[6] 25 Mayıs 1977 11.000.000 $ 460.998.007 $ 314.400.000 $ 775.398.007 $ 1.416.050.800 $ 4. 30.
Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator[7] 21 Mayıs 1980 18.000.000 $ 290.475.067 $ 247.900.000 $ 538.375.067 $ 780.536.100 $ 38. 62.
Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü[8] 25 Mayıs 1983 32.500.000 $ 309.306.177 $ 165.800.000 $ 475.106.177 $ 747.772.300 $ 29. 80.
Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor 2015
Orijinal Yıldız Savaşları üçlemesi Toplamı 61.500.000 $ 1.060.779.251 $ 728.100.000 $ 1.788.879.251 $ 2.944.359.200 $
Yıldız Savaşları: Bölüm I - Gizli Tehlike[9] 19 Mayıs 1999 115.000.000 $ 431.088.301 $ 493.229.257 $ 924.317.558 $ 674.365.200 $ 7. 11.
Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonların Saldırısı[10] 16 Mayıs 2002 115.000.000 $ 310.676.740 $ 338.721.588 $ 649.398.328 $ 425.074.300 $ 27. 42.
Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı[11] 19 Mayıs 2005 113.000.000 $ 380.270.577 $ 468.728.238 $ 848.998.815 $ 471.630.400 $ 11. 20.
Öncül Yıldız Savaşları üçlemesi Toplamı 343.000.000 $ 1.122.035.618 $ 1.300.679.083 $ 2.422.714.701 $ 1.571.069.900 $
Star Wars: Klon Savaşları[12] 15 Ağustos 2008 8.500.000 $ 35.161.554 $ 33.121.290 $ 68.282.844 $ 35.020.908 $ 1557.
Yıldız Savaşları Genel Toplam 430.000.000 $ 2.217.976.423 $ 2.061.900.373 $ 4.279.876.796 $ 4.384.857.465 $

Akademi Ödülleri

Altı film toplamda 25 Akademi Ödülüne aday olmuş, 10'unu kazanmıştır. Bunlardan üçü Özel Başarı Ödülüdür.

Ödül Kazanılan Ödüller
IV: Yeni Bir Umut V: İmparator VI: Jedi'ın Dönüşü I: Gizli Tehlike II: Klonların Saldırısı III: Sith'in İntikamı
Yardımcı Erkek Oyuncu Aday
(Alec Guinness)
Sanat Yönetmenliği Kazandı Aday Aday
Kostüm Tasarımı Kazandı
Yönetmen Aday
(George Lucas)
Kurgu Kazandı
Makyaj Aday
Müzik (Orijinal Şarkı) Kazandı Aday Aday
Sinematografi Aday
Özgün Senaryo Aday
Ses Kurgusu Aday Aday
Ses Miksajı Kazandı Kazandı Aday Aday
Görsel Efekt Kazandı Aday Aday
Özel Başarı Ödülü Kazandı
(Uzaylı, Yaratık ve Robot Sesleri)
Kazandı
(Görsel Efekt)
Kazandı
(Görsel Efekt)

Kaynakça

 1. "Star Wars - Box Office History". The-numbers.com. 8 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Haziran 2010.
 2. Star Wars Episode IV: A New Hope (DVD). 20th Century Fox. 2006.
 3. Lucas, George (2004). DVD commentary for Star Wars Episode IV: A New Hope (DVD). 20th Century Fox.
 4. "Episode III Release Dates Announced". Star Wars. 5 Nisan 2004. 15 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2008.
 5. http://www.businessinsider.com/joonas-suotamo-chewbaccas-double-in-the-force-awakens-2016-1
 6. "Yıldız Savaşları: Bölüm IV - Yeni Bir Umut (1977)". Box Office Mojo. 19 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Eylül 2008.
 7. "Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator (1980)". Box Office Mojo. 4 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Eylül 2008.
 8. "Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü (1983)". Box Office Mojo. 19 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Eylül 2008.
 9. "Yıldız Savaşları: Bölüm I - Gizli Tehlike (1999)". Box Office Mojo. 3 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Eylül 2008.
 10. "Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonların Saldırısı (2002)". Box Office Mojo. 19 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Eylül 2008.
 11. "Star Wars: Bölüm III - Sith'in İntikamı (2005)". Box Office Mojo. 4 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2008.
 12. "Star Wars: Klon Savaşları (film)". Box Office Mojo. 19 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2009.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.