Vikiversite

Vikiversite; öğrenme topluluklarını ve bunlara ait araç ve gereçleri destekleyen Wikimedia Foundation[2] projesidir. Projenin Wikipedia gibi daha sağlam yapılı projelerden ayrılan yönü, içeriği kullanıcıya doğrudan sunmak yerine bir dizi rehber ve ders içeriyor oluşudur.

Vikiversite
wikiversity.org ana sayfası
URL www.wikiversity.org
Slogan "öğrenmeyi özgür kıl"
Ticari? Hayır
Site türü Eğitsel, kendi kendine öğrenme
Kayıt -
Kullanılabilir dil(ler) Birçok dilde
Sahip Wikimedia Foundation
Oluşturan Wikimedia topluluğu
Başlama tarihi 15 Ağustos 2006
Alexa 19851[1]

Proje ayrıntıları

Vikiversite, özgür öğrenme araçlarının üretildiği temel alandır.[3] Bu nedenle, özgür ve açık eğitsel kaynaklar üreten çalışmalara benzer biçimde eğitsel amaçlarla kullanılmaktadır.

Vikiversite'nin temel öncelik ve hedefleri şunlardır:

 • Tüm dil toplulukları ve yaş öbekleri için özgür içerik ve öğrenme araçları/kaynakları üretmek
 • Bu araçları destekleyen öğrenme projeleri oluşturmak[4]

"Öğrenmeyi özgür kıl"[5][6] sloganıyla yola çıkan Vikiversite, "öğrenme öbekleri" ve "yaparak öğrenmeyi" temel alan bir e-öğrenme modeline sahiptir. Vikiversite katılımcılarının öğrenme projelerinde etkin rol almalarını öngören bu model, öğrenmenin yürütülen projelerin ayrıntılandırılması, düzenlenmesi ve özetlenmesi yoluyla kolaylaştırılabileceği savını ortaya atmaktadır. Vikiversite öğrenme projeleri belirli bir konuya ilişkin ayrıntılar içeren viki sayfalarından oluşmaktadır.[7] Vikiversite katılımcıları öğrenme hedeflerini ortaya koymaları konusunda yüreklendirilmekte ve topluluk, bu hedeflerin gerçekleştirilmesine yönelik öğrenme etkinlikleri hazırlamaktadır. Ne var ki, projenin henüz yeni oluşu[8][9] kullanılan öğrenme modelinin sıkça yenilenmesini gerektirmektedir.

Öğrenme kaynakları bir kişi ya da öbek tarafından kendi özgür iradeleriyle hazırlanmaktadır.[10] Ders planları, izlenceler, farklı sitelere bağlantılar, çözümlü soru örnekleri, bilgisayar benzetimleri ve okuma parçaları belli başlı kaynaklar arasındadır. Bu kaynaklar arasında yer almayan ders kitapları ise gerektiğinde başvurulmak üzere Vikikitap bünyesinde saklanmaktadırlar.[11] İlgi duyulan hemen her konuya eğilen öğrenme öbekleri Vikiversite'nin temel kaynaklarını oluşturmaktadır. Bu kaynaklar Vikiversite kullanıcısı olmayan eğitmenler tarafından da GÖBL (Wikipedia'ya benzer biçimde) kapsamında kullanılabilmektedir. Ayrıca Türkçe Vikiversite'de 36 madde bulunuyor.

Tarihçe

Vikiversite'nin beta sürümü 15 Ağustos 2006'da İngilizce olarak resmen başlamıştır.

Diller

Vikiversite halihazırda on farklı dilde etkin durumdadır. Bunlar; İngilizce, Fransızca, Fince, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Yunanca, Çekçe, Portekizce ve Japonca sürümleridir. Diğer dillerdeki Vikiversite projeleri "beta"18 Temmuz 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. sayfasında geliştirilmektedir.

Yeni açılan Vikiversite sürümlerinin "beta" evresini tamamlamaları için Vikiversite topluluğunun araştırma etkinliklerini düzenleyen yönergeler hazırlaması gerekmektedir. Vikiversite, Wikimedia Araştırma Ağı ya da benzer viki tabanlı oluşumlar tarafından yürütülen araştırmaların toplandığı bir havuz görevi de görebilmektedir. Bir dildeki Vikiversite sürümü tersi kabul edilmedikçe özgün araştırmalara destek verir. Araştırmacıların uygun araştırma rehberlerini göz önüne almaları ve bu belgeleri gerek duyuldukça güncellemeleri beklenmektedir.[12][13]

Ayrıca bakınız

 • Vikiversite'ye ilişkin bir değerlendirme (İngilizce)
 • OpenLearnOpen University'nin özgür eğitsel kaynaklar sağlamayı amaç edinen projesi
 • WikiEducator
 • Vikipedi:Kardeş projeler

Kaynakça

 1. "Alexa sıralaması". 26 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2009.
 2. Açılış Konuşması 26 Aralık 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Jimbo Wales, Wikimania 2006 (Ses kaydı 20 Ekim 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.)
 3. "Bir Öğretim Aracı OLarak Vikiler ve Wikipedia" 28 Mayıs 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Piotr Konieczny; International Journal of Instructional Technology and Distance Learning; Ocak 2007, C. 4, No. 1.
 4. Onaylanmış Vikiversite proje önerisi 19 Ağustos 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Wikiversity
 5. Wikiversity:Learning 27 Temmuz 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Wikiversity
 6. Vikiversite öğrenme modeli 24 Temmuz 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Wikiversity
 7. Vikiversite öğrenme projeleri portali 3 Ağustos 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Wikiversity
 8. Özgür Ansiklopedi Wikipedia'dan Yeni Bir Oluşum: Wikiversity 30 Eylül 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Andrea L. Foster; The Chronicle of Higher Education; 16 Aralık 2005.
 9. Wikiversity Yeniden Canlanıyor 30 Eylül 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., PC World
 10. "Her Öğretmene Bir Dizüstü Bilgisayar: Öğretmen Yetiştirme Müfredat ve İzlencesi" 19 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Ian Kennedy, Delia Pass, Roxan Cadir; Uluslararası Bilgi Teknolojileri ve Öğretmenlik Eğitimi Konferansı 2007, s. 2564-2569
 11. Wikiversity:What Wikiversity is not 6 Ağustos 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Wikiversity
 12. "Vikiversite bünyesinde yapılan araştırmaların kapsamı (çalışma sürmekte)". 15 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2009.
 13. "Vikiversite araştırma rehberleri (çalışma sürmekte)". 7 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2009.

Dış bağlantılar


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.