Vikigezgin

Wikivoyage (Türkçe: Vikigezgin[2], Almanca telaffuz: [vikivwaˈjɑʒ], İngilizce telaffuz: [ˌwɪkiˈvɔɪ.ɨdʒ]), gezi yerleri ve seyahat konularının gönüllüler tarafından yazıldığı ücretsiz web tabanlı seyahat rehberidir.

Vikigezgin
Wikivoyage portal ekran görüntüsü
URL tr.wikivoyage.org/wiki/Anasayfa
Ticari? Hayır
Site türü Wiki
Kayıt İsteğe bağlı
Kullanılabilir dil(ler) 7 aktif sürüm (İngilizce, Hollandaca, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Rusça, İsveççe)
Sahip Wikimedia Foundation
CC-BY-SA 3.0
Oluşturan Wikivoyage e.V. derneği
Başlama tarihi 10 Aralık 2006
Alexa 58,392 [1]
Geçerli durum İş içerisinde ilerleme

Vikipedi'nin kardeş projelerinden birisidir ve Vikipedi gibi Wikimedia Vakfı tarafından desteklenmekte ve barındırılmaktadır. Vikigezgin'e Seyahat rehberlerinin Vikipedisi de denmektedir.[3]

Vikigezgin, Vikipedi için geliştirilmiş açık MediaWiki altyapısını kullanır. Siteye kaydolmaksızın internet üzerinden içeriği düzenlemek mümkündür. İçerik kalitesinin kontrolü aynı Vikipedi'deki gibi editörlerin karşılıklı kontrolü ile yapılır. İçeriğin tasarımını editör topluluğu görüş birliği sağlayarak belirler.

Basılı rehberlerin üretimini kolaylaştırmak için Vikigezgin içeriği GNU Özgür Belgeleme Lisansı ile değil, Creative Commons Atıf-Aynı Lisansla Paylaş lisansı ile paylaşılır. Medya dosyaları ise kamu malı olarak ya da diğer lisanslarla (GNU, Creative Commons) paylaşılabilir.

Ayrıca bakınız

  • Vikipedi:Kardeş projeler

Kaynakça

  1. "Wikivoyage.org Site Bilgisi". Alexa Internet. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2012.
  2. Vikipedi Köy çeşmesi Arşivinde Yeni kardeş proje: Wikivoyage
  3. Isaacson, Betsy. "WikiVoyage, Wikipedia Of Travel Guides, Leaves Beta To Take On The Travel Industry". Huffpost.com, 6 Aralık 2017. 11 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ağustos 2020.

Dış bağlantılar


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.