Venmo

Venmo, PayPal'a ait bir mobil ödeme hizmetidir. 2009 yılında akşam yemeği, sinema biletleri, kira vs gibi fatura ödemelerini paylaşmak isteyen arkadaş gruplarını hedefleyerek piyasaya sürüldü. Venmo hesap sahipleri, bir cep telefonu uygulaması aracılığıyla başkalarına para aktarabilir fakat hem gönderen hem de alıcı ABD'de yaşamak zorundadır[1][2].

Venmo
Orijinal yazar(lar)
  • Andrew Kortina
  • Iqram Magdon-Ismail
Geliştirici(ler) Venmo, LLC (PayPal'ın alt kuruluşu)
İlk yayınlanma 2009) (2009)
İşletim sistemi Android, iOS
Erişilebilirlik İngilizce
Resmî sitesi venmo.com

2018'in ilk çeyreğinde Venmo üzerinden 12 milyar dolarlık işlem gerçekleştirdi[3][4].

Venmo, varsayılan olarak miktarları açıklamadan kullanıcıların işlemlerini halka açık şekilde yayınlar[5][6]. Bu sebeple şirket, kullanıcı verilerinin gizliliğini riske ettiği için eleştirildi. Sonrasında çeşitli gizlilik ve güvenlik ihlalleri konusunda FTC ile anlaştı ve ilgili ayarlarda değişiklikler yaptı[5][6].

Kaynaklar

  1. "How to Sign Up". Venmo (İngilizce). Erişim tarihi: 31 Ocak 2021.
  2. Delfino, Devon. "'Does Venmo work internationally?': No, you must be physically located in the US — here's what you need to know". Business Insider. Erişim tarihi: 31 Ocak 2021.
  3. Bary, Emily. "PayPal says Venmo is starting to pay off". MarketWatch (İngilizce). Erişim tarihi: 31 Ocak 2021.
  4. Gagliordi, Natalie. "PayPal adds 8 million new active users in Q1". ZDNet (İngilizce). Erişim tarihi: 31 Ocak 2021.
  5. "Venmo Is Still Exposing Your Connections to Everyone You Know". www.vice.com (İngilizce). Erişim tarihi: 31 Ocak 2021.
  6. Paul, Kari. "The scary reasons you should make your Venmo account private". MarketWatch (İngilizce). Erişim tarihi: 31 Ocak 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.