Vahşi yaşam

Vahşi yaşam veya yaban hayatı evcilleştirilmemiş hayvan türlerini ifade eder; insanlar tarafından tanınmadan yetişen veya vahşi bölgelerde yaşayan tüm bitkiler, mantarlar ve diğer organizmalar da buna dahildir.[1]

Yaban hayatı tüm ekosistemde bulunabilir. Çöller, ormanlar, yağmur ormanları, ovalar, otlaklar ve çok gelişmiş kentsel yerleşimleri de içeren diğer yerler. Yaban hayatının farklı biçimleri vardır. Popüler kültürde terim genellikle insan faktörleri tarafından el değmemiş hayvanlara işaret ederken,[2] birçok bilim insanı insan faktörleri tarafından etkilendiğini kabul etmektedirler.

İnsanlar tarih boyunca yasal, toplumsal ve ahlaki anlamları da içermekle birlikte birçok yoldan vahşi hayattan medeni hayata geçme eğilimindedirler. Kediler, köpekler, fareler ve gerbiller gibi bazı hayvanlar banliyö ortamlarına adapte olmuşlardır. Modern zaman aktivistleri insan yararı için ya da eğlence için yaban hayatının sömürülmesini protesto etmektedirler.

Dünya Doğayı Koruma Vakfının bir raporuna göre, 1970 ve 2014 yılları arasında küresel yaban hayatı popülasyonu %52 oranında azalma göstermiştir.[3]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. Usher, M. B. (1986). Wildlife conservation evaluation: attributes, criteria and values. Londra, New York: Chapman and Hall. ISBN 978-94-010-8315-7.
  2. whatis.htm "What Is Wildlife?" |url= değerini kontrol edin (yardım). IHEA. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2012.
  3. "Arşivlenmiş kopya". 29 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2015.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.