USS Providence

USS Providence, Amerikan Donanması'na ait beş gemiye verilen isimdir. İsmini ABD'deki Rhode Island eyaletinin en büyük şehri ve başkenti olan Providence'den almıştır.

  • Birinci USS Providence, ilk olarak Katy ismi verilmiş, 12 silahlı bir gemiydi. 1775 yılında Kıta Donanması'na (en:Continental Navy) alındı ve 1779 yılında İngiliz Donanması'nın saldırısında batırıldı.
  • İkinci USS Providence, 28 silahlı bir fırkateyndi. 1776 yılında suya indirildi. 1780 yılında Kraliyet Donanması tarafından ele geçirildi. Kraliyet Donanması'na katıldı ve ismi HMS Providence olarak değiştirildi.
  • Üçüncü USS Providence, New York şehrinin ''Champlain'' Gölü bölgesinde yapılmış bir gundalovdur(en:Gundalow). 1776'da "Valcour Adası Savaşı"nda görev almıştır. Savaştaki ikinci gününde ele geçirilmesini önlemek amacıyla kaçmıştır.
  • Dördüncü USS Providence, 1945 yılından 1949'a kadar CL-82 kodlu Providence sınıfı güdümlü füze kruvazörüydü. 1949 yılında Cleveland sınıfı kruvazöre dönüştürülmüştür. 1959 ile 1973 yılları arasında bu şekilde ve CLG-6 koduyla hizmet vermiştir.
  • Beşinci USS Providence (USS Providence (SSN-719)), Los Angeles sınıfı bir nükleer saldırı denizaltısıydı. 1985 yılında hizmete girmiş olup, günümüzde hâlâ kullanılmaktadır.
USS Providence SSN-719 nükleer saldırı denizaltısı
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.