Tsunda Kilisesi

Tsunda Kilisesi, Gürcistan'ın Samtshe-Cavaheti bölgesinde, Kura Nehrinin sağ kıyısında konumlanmış bir kilisedir. Aziz Yahya'ya adanmış olan Tsunda Kilisesi'nin tarihi, 12 ve 13. yüzyıllara dayanmaktadır. Bu kilisenin, Tsunda'daki eski bir kilisenin yerine inşa edildiği sanılmaktadır. Bu bölgede doğal sıcak su kaynakları ve teraslı bahçeler bulunmaktadır.

Tsunda Kilisesi
Tsunda Kilisesi

Tanımlama

Tsunda Kilisesi, bir kayanın üzerinde konumlanmış tek nefli kilisedir. 13.6 x 6,8 metre ebatlarında olan kilisenin batı kapı çerçevesi ve pencereleri yontulmuş taşlarla süslenmiştir. Kilisenin güneydedir ve özenle yapılmış batı kapısı kullanım dışıdır. Güney girişinde aynı boyutta iki kapı vardır. Kilisenin iç duvarları nispeten kalın kumtaşından yapılmıştır. Bozulmuş tortunun parçaları hala korunmaktadır. Duvarlarda renk veya boya izi yoktur.

Kilise, bir kemer ve farklı boyutlardaki iki sütun ile eşit olmayan iki parçaya bölünmüştür (batı duvarının yamuk bir şekilde planlanmasından dolayı kilisenin batısı doğusundan daha büyüktür). Tapınağın boyuna duvarları aynı büyüklükte değildir. Yanlışlığın göze batmaması için, batı tarafındaki kapının yanına bir kemer takılmıştır. Pilasterin apsis tarafı ile batı duvarı arasındaki uzunlamasına duvarlarda, derinleşen duvar bir kemerde sonlanmaktadır. Oturma odası dört pencereyle aydınlatılmıştır. Sunak ve batı pencereleri nispeten oldukça yüksektedir. Güney cephedeki iki dairesel pencere oldukça yüksek bir noktada konumlanmıştır, bu yüzden kilisenin içine pek ışık geçişi sağlamazlar.

Kaynakça

  • C. Marsagishvili, "St. Iglesia de Juan el Bautista ", //" Diócesis de Akhaltsikhe y Tao-Klarjeti "(Ed. Por Valeri Asatiani), Tb., 2013, p. 480-483
  • D. Berdzenishvili, "Ensayos de la historia de Georgia", Tbilisi, 1985
  • C. Gaprindashvili, "Exploraciones arquitectónicas-arqueológicas de 1967 y 1968", // "Expediciones arqueológicas del Museo Estatal de Georgia", II, 1971

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.