Tetrakloroetilen

Tetrakloroetilen, sistematik adı ile tetrakloroeten ya da diğer adı ile perkloroetilen, kuru temizlemede kullanılan uçucu, yoğunluğu fazla olan bir klorokarbondur. Suda çözünmediğinden dibe çöker.

Tetrakloroetilen
Tanımlayıcılar
Kısaltmalar PCE
CAS numarası 127-18-4
Özellikler
Kimyasal formül C2Cl4
Molekül kütlesi 165,83 g mol−1
Görünüm renksiz sıvı
Yoğunluk 165.82
Erime noktası

-19°C

Kaynama noktası

121°C

Tehlikeler
NFPA 704
0
2
0
Belirtilmiş yerler dışında verilmiş olan veriler, Standart sıcaklık ve basınçtadır. (25 °C, 100 kPa)
Bilgi kutusu kaynakları

Üretimi

Tetrakloroetilen ilk olarak 1821 Michael Faraday tarafından hekzakloroetan kullanılarak sentezlenmiştir. Tetrakloroetilen hidrokarbonların klorlanması ile üretilir. Yan ürünler karbon tetraklorür, hidrojen klorür ve hekzaklorobütadiendir.

Kullanımı

Tetrakloroetilen, organik malzemeler için harika bir çözücüdür. Uçucudur, kararlıdır ve yanmaz. Kuru temizlemede çokça kullanılır.

Güvenlik

Tetrakloroetilenin toksisitesinin düşük olması bir avantaj olarak kabul edilir. Kuru temizlemede bolca kullanılmasına rağmen zehirlenme olayları nadirdir. Kanserojen olduğu konusunda şüpheler bulunmaktadır. Yağları çözebildiğinden deri ile teması tahriş eder.

Çevre kirliliği

Tetrakloroetilen toprağı kirletmektedir. Yoğunluğunun fazla olmasından dolayı tetrakloroetilenle kirlenmiş suların temizlenmesi zordur.

Kaynakça

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.