Tereus

Yunan mitolojisinde Tereus (Τηρεύς) Trakya kralıdır. Ares'in oğlu Tereus, Procne ile evlidir ve Itys adında bir oğlu vardır.

Tereus karısının kız kardeşi Atina prensesi Philomela'yı arzulamaktadır. Tereus bir gün Philomela’yı onunla birlikte olmaya zorlar ve bunu kimseye anlatmaması için onun dilini keser. Tereus karısına kız kardeşinin öldüğünü söyler. Ancak Philomela Tereus’un suçunu anlatan bir dokuma dokuyarak bunu gizlice Procne'ye gönderir. Kocasının suçunu öğrenen Procne intikam için oğulları Itys’i öldürür ve yemek olarak kocasına sunar. Tereus oğlunun başını tabakta görünce kız kardeşleri öldürmek için kılıcına sarılır ancak Tanrılar Tereus’u ibibik kuşuna, Procne’yi bülbüle ve Philomela’yı kırlangıça çevirir. Bülbül olan Procne sürekli cıvıldıyarak oğlunu kaybedişini anlatır. Kırlangıç olan Philomela ise dili olmadığı için cıvıldıyamaz.

Bu efsane Ovidius Metamorfoz adlı kitabının altıncı cildinde anlatılmıştır.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.