Terakota

Terakota veya terrakotta;[1] pişmiş kil bazlı, kahverengimsi kızıl renkli, mat seramik.[2] Bununla birlikte bazı su geçirgen ve parlak seramiklere de terrakotta denir.[3] Saksı ve çömleklerden, su ve kanalizasyon borularına; yüzey süslemelerinden, inşaat malzemelerine kadar çok çeşitli bir kullanım alanı vardır. Geçmişte yaygın olarak süs eşyası ve heykel yapımında kullanılmıştır. Çin'deki Terrakotta Ordusu (Toprak Askerler) bunun en çok bilinen örneklerindendir.

Villa Giulia Ulusal Etrüsk Müzesindeki 6. yüzyıla ait terrakottadan Karı koca lahiti
Bell Edison Telefon Binası, Birmingham

Latince kökenli bu terim diğer Batılı dillere 18. yüzyılda İtalyancadan geçmiştir. İtalyanca terra cotta, 'pişmiş toprak' anlamına gelir.[2]

Kaynakça

  1. İnşaat terimleri sözlüğü 30 Aralık 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. İnşaat haberleri.net. Erişim: 5 Aralık 2011.
  2. "terracotta." Oxford Dictionary of English 2e, Oxford University Press, 2003.
  3. ‘Colour Degradation In A Terra Cotta Glaze’ H.J. Lee, W.M. Carty, J.Gill. Ceram.Eng.Sci.Proc. 21, No.2, 2000, sf. 45-58.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.