Temel çekim

Temel çekim, yapım öncesi ve yapım sonrası işlemlerinden farklı olarak, oyuncuların yer aldığı kameraların çekim yaptığı bir film yapım aşamasıdır.[1]

Newark, New Jersey'i de bir yerde film yapımı.

Temel çekimler oyuncu, yönetmen ve set ekibinin maaşlarının yanı sıra, belirli çekimlerin, sahne donanımının ve özel efektlerin masraflarından dolayı film yapımının en pahalı aşamasıdır. Yapım tamamlanana kadar filmde yeterince malzeme olması muhtemel olduğundan son yapımın masraflarının karşılanması gerektiği için yatırımcılar için dönüşü olmayan bir noktaya işaret etmektedir.[2] Yapım öncesinde yeşil-ışık durumunun kaybedilmesi -örneğin önemli bir oyuncunun yapımdan ayrılması- yaygın bir olay olsa da temel çekimler başladıktan sonra mali yatırımın geri çekilebilir olması son derece nadirdir.

Uzun metrajlı filmler genellikle temel çekimlerin başladığı yerdeki zamana kadar sigortalıdırlar. Tasarlanmış çekimlerden önce önemli bir oyuncunun ölümü, set veya görüntülerin zarara uğraması, filmi tasarlandığı gibi tamamlanması imkânsız bir hale getirebilir. Örneğin, setler herkesin bildiği yanıcı olabilir ve çoğu eski stüdyoda bu nedenle su kuleleri mevcuttur.

Temel çekimlerin bitmesinden sonra filmin çekildiği söylenir ve kutlama için bir parti düzenlenebilir. Yapım sonrasında belirli çekim veya bölümlerin gözden kaçtığı ya da tamamlanmadığı belirlenirse, filmin tamamlanması gerekir ya da önemli oyuncuların oyunculukları istenilen kadar güzel olmasa bile belirli sahneler beklenildiği gibi gözükmez. Bu şartlar altında, ek malzeme çekilmesi gerekebilir. Malzeme daha önce bir kez çekilmiş veya önemliyse, işlem bir tekrarlama olarak ifade edilir, fakat malzeme yeni ve nispeten küçük ise, genellikle bir pick-up (küçük çekim) olarak adlandırılır.

Kaynakça

  1. Lee, John J. Jr.; Gillen, Anne Marie (2010-11-01).
  2. Kelly Crabb (2005).

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.