Tebriz Çarşısı

Tebriz Çarşısı (Farsça: بازار تبریز, Bazar-e Tebriz), İran'ın Tebriz şehrinde bulunan tarihi bir yapı.

Tebriz Çarşısı
UNESCO Dünya Mirası
Konum  İran
Kriter Kültürel: ii, iii, iv
Referans 1346
Tescil 2010 (34. oturum)
Bölge Asya-Pasifik

Ortadoğu ve dünyanın en büyük kapalı çarşılarından birisi olan yapı, Temmuz 2010 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınmıştır.[1]

Tebriz, tarihi boyunca İpek Yolu üzerinde bulunmasından dolayı zengin bir ticaret merkezi olmuştur. Tebriz Kapalıçarşısı da bu zenginliğin canlı örneklerinden birisidir. Yapı, Amir Çarşısı (altın ve mücevher kısmı), Muzafferiye (halı çarşısı), ayakkabı çarşısı ve çeşitli alt çarşılardan oluşan büyük bir ticaret merkezidir. Çarşının tarih boyunca en hareketli zamanı ise Tebriz'in Safevi Devleti'nin başkenti olduğu 1500'lü yıllardır. Kent başkent unvanını kaybetse de çarşısı bir ticari ve ekonomik merkez olarak önemini korumuştur. Günümüzde Tebriz'de çok sayıda modern mağaza ve alışveriş merkezi kurulmuş olmasına rağmen, Tebriz çarşısı hala sadece Tebriz'in değil bütün İran Azerbaycanı'nın ticari merkezi olmayı sürdürmektedir.

Resimler

Dış bağlantılar

  1. "Arşivlenmiş kopya". 11 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2017.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.