Şeyh Safi Külliyesi

Şeyh Safi Külliyesi (Farsça:آرامگاه شیخ صفیالدین اردبیلی) Şeyh Safi Türbesi etrafında inşa edilmiş olan bu tesis XVI-XVII. yüzyıllarda Azerbaycan'da inşa edilmiş en önemli mimari eserlerden biridir. Külliye birbirine bağlı avlu etrafında dizilmiş binalardan oluşmaktadır. Komplekste Şeyh Safi türbesinin yanı sıra birkaç mezar, Şah İsmail türbesi, Çinihane adında bir bina, bir cami, hacılar için odalar vb şeyler yer almaktadır.

Külliye
Şeyh Safi Külliyesi
Genel bilgiler
Tür Külliye
Mimari tarz İslam Uygarlığı Mimarisi
Konum Erdebil, İran
Koordinatlar 38°14′55″K 48°17′29″D
Ödüller UNESCO Dünya Mirasları
Erdebil'de Şeyh Safiyüddin Tekke ve Türbe Yapıtları
UNESCO Dünya Mirası
Konum  İran
Kriter Kültürel: i, ii, iv
Referans 1345
Tescil 2010 (34. oturum)
Bölge Asya-Pasifik

Şeyh Şafi türbesinin etrafında oluşturulan bu külliye, Ortadoğu'nun en büyük ziyaret mekanlarından biridir. Tesis, mimarinin yüksek sanatsal özellikleri ile birlikte, kemerden bitki motifleri ve iç dekorasyonu ile olağanüstü bir anıttır. 

Külliye Erdebil'in pazar meydanı önünde yer almaktadır. Bu binanın kuzey-batı kısmında, portal üzerinden külliyenin ilk bölümünü oluşturan büyük bahçeye erişim mümkündür.

Külliyenin içindeki muhtemelen en eski yapı Sekizbucaklı Camii'dir. Daha sonra Şeyh Safi ve Şah İsmail'in adına anıt mezarlar inşa edilmiştir. XVI-XVII yüzyıllarda da farklı binalar eklenerek zenginleştirilmiştir.

2010 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.[1]

Galeri

Kaynakça

  1. "Arşivlenmiş kopya". 26 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2016.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.