Tango Masaüstü Projesi

Tango Masaüstü Projesi, açık kaynaklı masaüstü ortamlarının standart bir görünüme kavuşmasını amaçlayan bir projedir. Projenin asıl amacı yazılım geliştiricilerin, yazılımlarını kolayca (görünüm temelinde) farklı masaüstü ortamlarıyla bütünleştirmelerini sağlamaktır. Açık kaynaklı birçok masaüstü ortamı, kendine has bir görünüme ve ikon setine sahiptir, bundan dolayı 3. parti yazılım üretenler için bu masaüstü ortamlarına uygun yazılım üretmek pek cazip değildir. Ayrıca birçok farklı işletim sistemi dağıtımı da kendine ait logoları ve tarzları, masaüstü ikonlarına yansıtmaktadır ki bu da görünümün standartlaşmasını engelleyen önemli etkenlerden biridir.

Tango Projesi'nin logosu

Tango ikonları tasarlanırken ayrıksı ve farklı bir tarz amaçlanmaz. Genelde ikonlar bütün işletim sistemlerine ve masaüstü ortamlarına uyacak şekilde tasarlanır. Bütün işletim sistemlerine uyan bir tarz oluşturmak için bugüne kadar birçok yazılım üreticisi Firefox ikonlarından esinlenen ikon setleri üretmiştir.

Tango projesi, Freedesktop.org'un Standart İkon Teması Şartnamesi7 Mart 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.'ne uyduğu gibi aktif olarak da Freedesktop.org'un Standart İkon Adlandırma Şartnamesi14 Mayıs 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.'ne katkıda bulunmaktadır.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.