Talos

Talos, Yunan mitolojisinde, Hephaistos tarafından bronz dövülerek şekillendirilmiş dev. Zeus, sevgilisi Europa'yı Girit'e gönderdikten sonra, Talos'u onun koruyucusu olarak görevlendirmiştir.

Daha sonra Talos'a adada devriye atma, korsanları kıyıdan kayalık yerlere doğru uzaklaştırma görevi verilmiştir. Talos Girit'in çevresinde günde 3 defa dolaşır, yaklaşan gemilere dev kayalar ve enkaz parçaları atar, ateşe atlayıp tunçtan gövdesini kor haline getirdikten sonra düşmanları yakar ve Girit'i korurdu.

Sonunda Argonauts'un adaya inmesini engellemeye çalışırken, Poeas5 Kasım 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. ya da Dioskouroi11 Şubat 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. ikizleri tarafından cadı Medea'nın yardımı ile yok edilmiştir. Talos'un boynundan bileğine kadar inen tek bir damarı vardı. Argonauts'u taşıyan Argo9 Ağustos 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. adlı gemi, Altın Post'u ele geçirdikten sonra Girit adasına yaklaşır. Talos, büyük kaya parçaları atarak Argo'yu koyda tutar. Apollodorus'un Bibliotheke13 Eylül 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.'sine göre, Büyücü Medea onu ilaçlarla delirtmiş ya da onu çiviyi çıkararak ölümsüz yapacağına inandırmış ve bunun sonrasında Talos katledilmişti. Argonautica da, Medea Talos'u Argo'dan kaldırdığı Keres14 Temmuz 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. ile hipnotize etti. Böylece ayağını hareket ettirdiğinde, ayağına batan çivi oynadı ve vücudunun bütün sıvısı buradan aktı. Hikâyenin bu kısmı Achilles'in topuğuna benzer.

Epik şair Cinaethon31 Mart 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Talos'u Giritli güneş tanrısı, Girit'in oğlu ve ateş tanrısı Hephaistos'un babası olarak yorumlar.

Talos isminin anlamı, Giritçe'de "Güneş" tir.

Kaynakça

  • Cinaethon, Fragments - Greek Epic C8th B.C.
  • Apollodorus, The Library - Greek Mythography C2nd A.D.
  • Apollonius Rhodius, The Argonautica - Greek Epic C3rd B.C.
  • Karl Kerenyi, The Gods of the Greeks 1951:110.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.