Tahitice

Tahitice veya Tahiti dili (Tahitice: Tahitice: Reo Tahiti),[2] çoğunlukla Fransız Polinezyası'nda yer alan Sosyete Adalarında konuşulan Polinezya dilidir. Doğu Polinezya grubuna aittir.

Tahitice
Tahitice: Reo Tahiti
Tahitice: Reo Māꞌohi
Konuşan sayısı 68,260, etnik Tahitililer'in %37'si  (2007)[1]
Dil ailesi
Yazı sistemi Latin
Resmî durumu
Resmî dil  Fransız Polinezyası
Dil kodları
ISO 639-1 ty
ISO 639-2 tah
ISO 639-3 tah

Tahitice'nin Batılı sömürgecilerin gelmesinden önce yazılı bir kaynağı olmadığından, konuşulan dil ilk olarak 19. yüzyılın başlarında Londra Misyoner Derneği misyonerleri tarafından yazılmıştır.

Tarihçe

Avrupalılar 18. yüzyılın sonlarında Tahiti'ye ilk geldiklerinde, dilin bir yazı sistemi yoktu ve Tahiti dili sadece konuşma diliydi. 1797'de Protestan misyonerleri Tahiti'ye, Duff adında bir İngiliz gemisiyle geldi. Misyonerlerin arasında yer alan Henry Nott (1774-1844) Tahiti dilini öğrenmiş ve Tahiti kralı II. Pomare ile İncil'in Tahitice çevirisi için çalışmıştır. Tahitice İncil için beş ünlü ve dokuz ünsüzü barındıran bir sistem kullanılmıştır ve İncil birçok Polinezyalı'nın okumayı ve yazmayı öğrendiği ana metin olmuştur.

Kelime hazinesi

Kudüs'te yer alan Peder Noster Kilisesi'ndeki Tahitice Babamız duası.

Ortak ifade ve kelimeler

Tahiti Türkçe
ꞋIa ora na Selam
Haere mai, maeva, mānava Hoşgeldiniz
pārahi Güle güle
nana Hoşçakal
ꞋĒ Evet
ꞋAita Hayır
muruuru roa Çok teşekkür ederim
māuruuru Teşekkürler
E aha te huru? Nasılsın?
maitaꞌi İyi
maitai roa Çok iyi
tane Adam
Vahine Kadın
Fenua Arazi
raꞌi Gökyüzü
vai Su
auahi Ateş
ꞌamu Yemek
inu İçecek
Gece
Mahana Gün/Güneş
moana Okyanus, deniz

    Kaynakça

    1. "Tahitice". Ethnologue. 11 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Aralık 2017.
    2. Tahitice: Reo Māꞌohi correspond to "languages of natives from French Polynesia," and may in principle designate any of the seven indigenous languages spoken in French Polynesia. The Tahitian language specifically is called Tahitice: Reo Tahiti (See Charpentier & François 2015: 106).

    Dış bağlantılar

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.