Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 1956 yılında Hasan Âli Yücel tarafından kurulmuştur. Türkiye İş Bankası tarafından desteklenen Türkiye'nin en büyük yayınevlerinden biridir.[1]

Kalın metin

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Ana şirket Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları İş Türk A.Ş.
Durum Aktif
Kuruluş 1956
Kurucu Hasan Âli Yücel
Ülke Türkiye
Merkez İstanbul
Yayın türleri Edebiyat
Çocuk Kitapları
İnceleme / Araştırma
Otobiyografi / Biyografi
Sanat
Diğer
Yayın konuları Türk Edebiyatı
Modern Klasikler Dizisi
Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi
Diğer
Çalışan sayısı 200 - 500 (arası)
Resmî site
iskultur.com

Genel

Hasan Âli Yücel, Millî Eğitim Bakanlığı döneminde başlattığı “dünya klasikleri”nin dilimize kazandırılması ve yaygın olarak okunması çalışmasından aldığı hız ve birikimiyle, Türkiye İş Bankası’ndan aldığı gücü birleştirerek, ülkemizin önemli ve köklü yayınevlerinden birini kurmuş oluyordu.

İlk kitap, Mustafa Kemal Atatürk’ün Zabit ve Kumandan ile Hasbihal’i oldu. Ardından kapsamlı bir Atatürk kütüphanesini oluşturacak kitaplar geldi. Tarihimizi, toplum yapımızı, etnoğrafik, coğrafik özelliklerimizi inceleyen çalışmaların yayımlanmasıyla, yayınevi öncelikle araştırmacılar için ve giderek tüm aydınlar için vazgeçilmez yer edindi.

Günümüzde, Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi, Modern Klasikler Dizisi, Çocuk ve Gençlik, Araştırma ve İnceleme alanlarında yayımladığı kitaplarıyla güçlü bir portföye sahiptir.

Türk ve Dünya Edebiyatının köklü yazarlarının kitaplarını edebiyat dünyasına katmaya devam etmektedir.

Türkiye'de Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'nın bu kadar büyük olmasının temel nedenleri iyi çevirmenler bulması, güçlü bir tarihsel birikime sahip olması ve fiyatları diğer yayınevlerine göre daha ucuz tutmasıdır. Özellikle Modern Klasikler ve Hasan Âli Yücel klasikleri dizisiyle atak yapan, inanılmaz satış rakamlarına ulaşan, grafikleriyle dikkat çeken, nadir yayınevlerinden biridir.

Türkiye'nin birçok yerinde kitabevi açmaya başlamıştır. Şu an güncel olarak 23 tane kitabevi bulunmaktadır. Bunun 8 tanesi İstanbul'da, 3 tanesi Ankara'da, 2 tanesi İzmir'de diğerleri ise Kayseri, Manisa, Mersin, Trabzon, Diyarbakır, Konya, Samsun, Eskişehir, , Antalya gibi illerimizdedir.

İnternet üzerinden de satış yapan yayınevi, internet fiyatlarına yönelik sabit %25 indirim yapmış bulunmaktadır. 100 TL üstü tüm satışlarda kargo ücretini firma kendi ödemektir. Kategoriler üzerinden her türlü filtreleme yapabilme özelliğine sahip bir web sitesi bulunmaktadır. Aynı zamanda kendi kitabevlerinde de %20'ye yakın indirim yapmaktadır.

Türk Edebiyatı

Sait Faik Abasıyanık, Nâzım Hikmet, Can Yücel, Ahmed Arif, Attilâ İlhan, Leyla Erbil, Necati Tosuner, Mehmet Zaman Saçlıoğlu gibi Türk klasikleri sayılan/sayılabilecek birçok şairi, romancıyı, öykücüyü kendi bünyesinde barındırıyor.

Türk Edebiyatı Klasikleri dizisi

2018 yılında hayata geçirilen dizi Türk edebiyatındaki klasikleri günümüze uyarlanan bir dil ile sunuyor. Ahmet Midhat Efendi, Namık Kemal, Şinasi, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Samipaşazade Sezai ve diğer klasikleşmiş yazarlar gibi isimler bulunuyor. Dizi düzenli olarak bünyesine yeni kitaplar eklemeye devam eder.

Modern Türk Edebiyatı Klasikleri

2021 yılında hayata geçirilen dizi Türk edebiyatındaki modern klasikleri derliyor. Orhan Veli Kanık ile yazı dizisi başlamıştır.

Modern Klasikler dizisi

Modern Klasikler dizisine son yıllarda daha fazla önem verilmeye başlandı. Özellikle grafiğiyle dikkat çeken dizi Türkiye'de satış rekorları kırıyor. İçlerinde Franz Kafka, Stefan Zweig, Jack London, Anthony Burgess, Joseph Conrad, William Golding, Bernard Shaw, Miguel de Unamuno, John Dos Passos, James Joyce, Carson McCullers, Henry James, Maksim Gorki, Mihail Bulgakov, Lou Andreas-Salomé gibi birçok kaliteli yazarlar var. Bu diziden şu ana kadar 164 kitap çıkmıştır ve yoğun bir şekilde çıkmaya devam edecektir.

Hasan Âli Yücel Klasikler dizisi

Hasan Âli Yücel Klasikler dizisi Türkiye'nin en büyük dizilerinden biridir. Dizinin içerisinde yaklaşık 300'den fazla kitap bulunmaktadır. Dostoyevski, Balzac, Tolstoy, Stendhal, Shakespeare, Charles Baudelaire, Miguel de Cervantes, Alexandre Dumas, Edgar Allen Poe ve buna benzer birçok kaliteli yazar bulunmaktadır. Tarihsel bir değeri olduğundan en önem verdikleri dizilerden biridir. Dizi düzenli olarak bünyesine yeni kitaplar eklemeye devam eder.

Biyografiler dizisi

Biyografiler dizisi, dünya tarihine damgasını vuran sanatçıların, bilim adamlarının, diplomatların, yazarların, tarihi kişiliklerin ve daha birçok ismin detaylı biyografisini içeren kitap dizisidir.

İş Çocuk Klasikleri dizisi

İş Çocuk Klasikleri dizisi önemli klasikleri kısaltılmış versiyonda çocuklara sunar. Fiyatlar ortalama 3-4 TL arası değişmektedir. İçlerinde Louisa May Alcott, William Shakespeare, Jules Verne, Antoine Galland, Alexandre Dumas, Jonathan Swift, Jack London, Rudyard Kipling, Jack London, Miguel de Cervantes gibi birçok yazarı barındırır.

Diğer yayımlar

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları sadece edebiyat üzerinde yoğunlaşmakla kalmıyor. Sosyoloji, psikoloji, ekoloji, antropoloji, sanat, biyografi, otobiyografi gibi birçok alanda da hizmet veriyor.

Dizilerden çıkan kitaplar

Türk Edebiyatı Klasikleri dizisinden çıkan kitaplar

Modern Türk Edebiyatı Klasikleri dizisinden çıkan kitaplar

Modern Klasikler dizisinden çıkan kitaplar

Hasan Âli Yücel Klasikler dizisinden çıkan kitaplar

Biyografiler dizisinden çıkan kitaplar

Kaynakça

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.