Siber savaş

Siber savaş, bir devletin, başka bir devletin bilgisayar sistemlerine veya ağlarına hasar vermek ya da kesinti yaratmak üzere gerçekleştirilen sızma faaliyetleridir.[1]

Saldırı türleri

Ülkelerin kabiliyetleri

Türkiye

Siber güvenlik ile ilgili kurumlar şunlardır: Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Siber Güvenlik Kurulu[2], TÜBİTAK[3], TSK Siber Savunma Merkezi Başkanlığı.[4]

Millî Güvenlik Kurulunun 27 Ekim 2010 tarihli bildirisinde "Siber tehdidin global düzeyde ulaştığı boyut ve bu tehdidin ulusal güvenliğe etkileri kapsamlı surette ele alınmıştır. Bu bağlamda, siber tehdidin engellenebilmesi açısından millî düzeyde yürütülen çalışmalar değerlendirilmiştir." denmiştir.[5] 29 Eylül 2011 tarihinde "Siber Güvenlik Çalıştayı" düzenlenmiştir.[6] 25-26 Ocak 2012 tarihlerinde "Siber Güvenlik Hukuku Çalıştayı" düzenlenmiştir.

ABD

Amerika Birleşik Devletleri'nin siber güvenlikle ilgilenen kurumları şunlardır: USCYBERCOM, National Security Agency, Department of Homeland Security, Federal Bureau of Investigation.

Çin

Çin Halk Cumhuriyeti, 2011 yılında Mavi Ordu isimli siber savaş biriminin varlığını açıklamıştır.[7]

Rusya

2001 yılında Voronezh'da profesyonel siber korsanlık eğitimi veren Voronezh Askeri Telsiz-Elektrik Elektronik Enstitüsü kurulmuştur.[1] Rusya Federal Güvenlik Servisi, Rusya'nın en önemli siber güvenlik birimidir.

İngiltere

İngiltere Kasım 2011'de The UK Cyber Security Strategy:Protecting and promoting the UK in a digital world isimli siber güvenlik belgesini ortaya koymuştur. Bu kapsamda siber güvenlik için 2009-2013 yılları arasında 650 milyon Sterlin bütçe ayrılmıştır.[1] Siber güvenliğin sağlanmasından sorumlu kuruluşlar şunlardır: Office of Cyber Security and Information Assurance, Cyber Security Operations Center

Siber savaşta olabilecekler

  • Nükleer tesislerde, petrol ve doğalgaz hatlarında sorun çıkabilir.
  • Hava kontrol sisteminin kaybedilmesi sonucu uçaklar havada çarpışabilir. Uydu sistemlerinin ele geçirilmesi uyduların düşmesine ya da yörüngeden çıkmasına sebep olur.
  • Elektronik bankacılık durursa bankalardan ve ATM'lerden para çekilemez.
  • Metro, tren hatları ve trafik ışıklarının arızalanması büyük kazalara yol açabilir.
  • Elektrik dağıtım şebekesine yapılan olası bir saldırı durumunda elektrikle çalışan hiçbir alet kullanılamaz.

Kaynakça

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.