Sibelco

Sibelco 1872[1] yılında kurulan, Belçikalı maden ve endüstriyel hammaddeler üretimi yapan bir şirketir. İlk yıllarında, cam üreticileri için Belçika'nın Flaman Bölgesi'ndeki silika kumu sahalarından üretim yaparak başlamıştır. Şirket merkezi Belçika'nın Anvers şehrindedir.

Sibelco
Kuruluş 1872) (1872)[1]
Kurucu Stanislas Emsens
Genel merkezi ,
Kilit kişiler Hilmar Rode (CEO)
Ürün Alüminyum trihidrat, barit, bentonit, demir oksit, dolomit, feldspat, kalsiyum karbonat, kil, kaolin, kireç, kireç taşı, kristobalit, kromit, kuvars, magnezyum oksit, manyetit, mangan dioksit, nefelin siyenit, olivin, propant, talk, vollastonit
Çalışan sayısı 10,000+[1]
Website sibelco.com

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu, dünyanın 30'tan fazla ülkesinde yer alan 200'e yakın[1] üretim sahasında; kuvars, feldspat, kristobalit, nefelin siyenit, plastik kil ve olivin gibi endüstriyel hammaddelerin üretimini yapmaktadır.

Tarihçe

1845'te Lommel, Dessel ve Mol yakınlarındaki Bocholt-Herentals Kanalı kazılırken silika kumu birikintileri keşfedildi. Bu kumu çıkarmak için Antoon van Eetvelde, Crédit Général Liégois bankası ile birlikte 1875 yılında Sablière et Carrières Réunie (SCR) şirketini kurdular. SCR, Stanislas Emsens'ın 1872'de kurduğu Sibelco ile 1896'da birleşerek SCR-Sibelco adını aldı. Günümüzde Sibelco adıyla altı kıtada faaliyetlerine devam etmektedir.

Kaynakça

  1. "About Us" (İngilizce). 13 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mart 2018.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.