Seto İç Denizi

Seto İç Denizi (Japonca: 瀬戸内海 Seto Naikai), Japonya'nın Honshū, Shikoku ve Kyūshū adaları arasında bulunan bir denizdir.[1] Seto İç Denizi ile Honshū, Shikoku ve Kyūshū kıyı bölgelerini içeren bölge, Setouchi Bölgesi olarak bilinmektedir.

Seto İç Denizi
Miyajima adasından denizin görünümü

Setouchi bölgesi, yıl boyunca sabit bir sıcaklık ve nispeten düşük yağış seviyeleri ile ılıman iklimi ile bilinir. Deniz, Pasifik Okyanusu'nu Japon Denizi'ne bağlayan bir su yolu görevi görür. Doğuda Osaka Körfezi'ne bağlanır ve Kansai bölgesindeki sanayi merkezlerine deniz ulaşımı bağlantısı sağlamaktadır. 1980'lerden bu yana, denizin kuzey ve güney kıyıları, hem demiryolu hem de otomobil trafiğine hizmet veren Seto Köprüsü de dahil olmak üzere Honshū-Shikoku Köprüsü Projesi'nin üç güzergahıyla birbirine bağlanmıştır.

Kaynakça

  1. "Limits of Oceans and Seas, 3rd edition" (PDF). International Hydrographic Organization. 1953. 8 Ekim 2011 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Eylül 2020.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.