Cava Denizi

Cava Denizi (Endonezce: Laut Java) Sunda Boğazı'nda bulunan sığ (derinliği az olan) bir denizdir (310.000 km²). Kuzeyinde Borneo, güneyinde Cava, batısında Sumatra ve doğusunda Sulawesi bulunur. Kuzeybatısında Güney Çin Denizi'ne bağlı olan Karimata Boğazı bulunur.

Ekonomi

Balıkçılık, Cava Denizi'nde önemli bir canlılığa sahiptir. Alanda 3000'in üzerinde balık türü yaşamaktadır. Bu alandaki mevcut ulusal parklardan biri Karimunjawa'dır. Cakarta anakarasının kuzeyinde Thousand Islands adaları bulunur. Deniz civarındaki yerler turistik gezi için popülerdir. Dalgıçlık; su altı mağara fotoğrafçılığı, gemi enkazı, mercan, sünger ve diğer sahil yaşamını keşfetmek için fırsat sunar.

Tarih

Cava Deniz Muharebesi, II. Dünya Savaşı'nda 1942'nin Şubat ve Mart'ı esnasında olağanüstü donanma savaşlarından birine sahne olmuştur. Hollanda, Birleşik Krallık, Avustralya ve ABD'nin deniz kuvvetleri Cava'yı Japonya saldırılarından korumaya çalışırken adayı neredeyse tamamen harap ettiler.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.