SMTP

Elektronik posta gönderme protokolü (Simple Mail Transfer Protocol), bir e-posta göndermek için sunucu ile istemci arasındaki iletişim şeklini belirleyen protokoldür. Farklı işletim sistemleri için geliştirilmiş e-posta protokolleri vardır. Bu protokollerinin SMTP'ye geçit yolu (gateway) vardır. SMTP, Aktarım Temsilcisi (Mail Transfer Agent, MTA) ve Kullanıcı Temsilcisi (Mail User Agent,MUA) yazılımları arasındaki iletişimi sağlar. TCP'nin üst katmanında çalışır.

İnternet iletişim kuralları dizisi

OSI modeli

Katman İletişim kuralları
7. Uygulama katmanı HTTP, DNS, SMTP, FTP, TFTP, UUCP, NNTP, SSL, SSH, IRC, SNMP, SIP, RTP, Telnet, ...
6. Sunum katmanı ISO 8822, ISO 8823, ISO 8824, ITU-T T.73, ITU-T X.409, ...
5. Oturum katmanı NFS, SMB, ISO 8326, ISO 8327, ITU-T T.6299, ...
4. Ulaşım katmanı TCP, UDP, SCTP, DCCP, ...
3. Ağ katmanı IP, IPv4, IPv6, ICMP, ARP, İnternet Grup Yönetim Protokolü, IPX,...
2. Veri bağlantısı katmanı Ethernet, HDLC, Wi-Fi, Token ring, FDDI, PPP, L2TP...
1. Donanım katmanı ISDN, RS-232, EIA-422, RS-449, EIA-485, ...

Sadece e-posta yollamak için kullanılan bu protokolde, basitçe, istemci bilgisayar SMTP sunucusuna bağlanarak gerekli kimlik bilgilerini gönderir, sunucunun onay vermesi halinde gerekli e-postayı sunucuya iletir ve bağlantıyı sonlandırır.

E-posta almak için POP3 ya da IMAP protokolü kullanılır.

Ücretsiz hizmet veren büyük e-posta hizmet sağlayıcıları da SMTP ve diğer e-posta gönderim ve kontrol protokollerini desteklemeye başlamışlardır.

Outlook, Eudora, Kmail, Mozilla Thunderbird, Evolution, Sylpheed gibi e-posta istemcileri, e-postalarınızı gönderilmek üzere sunucunuza iletirken SMTP hizmetinden faydalanırlar.

25 ve 587 numaralı portlar SMTP sunucusu için ayrılmıştır. Türkiye'de erişim sağlayıcılar 25. portu kapattığı için 587. port üzerinden bu hizmet sunulmaktadır.[1][2]

Tarihçe

Birebir elektronik mesajın çeşitli şekilleri 1960'larda kullanılmıştır. İnsanlar belirli ana bilgisayarlar için birbirleriyle gelişmiş başka sistemleri kullanarak iletişim kurdular. Daha az bilgisayar özellikle ABD hükûmetindeki ARPANET’te, birbirlerine e-mail gönderebilmek için bağlandı. Standartlar farklı sistemlerin kullanıcılarının birbirlerine e-posta göndermelerine izin verecek şekilde geliştirildi. SMTP 1970 yılları boyunca bu standartlara göre büyüdü. SMTP 1971'de açıklanan iki uygulamanın kökünü takip edebilir: Posta kutusu protokolünün uygulanması tartışmalı olmuştur ama RFC 196 ve diğer RFC’lerde ve SNDMSG programında tartışılmıştır. RFC 2.235 göre, BBN Ray Tomlinson ARPANET üzerinden posta iletileri göndermek için Tenex bilgisayarlar icat etti. 1973’ten beri diğer uygulamaları FTP MAIL ve MAIL PROTOKOL'ünün her ikisini de içerir. ARPANET 1980 yıllarında modern internete dönüştürülene kadar, geliştiriciler 1970'li yıllar boyunca çalışmalarına devam ettiler. Sonra Jon Postel 1920 yılında FTP'de posta bağımlılığını kaldırmayı başlatmak için Mail transfer protokolü öngördü. SMTP Kasım 1981'de Postel tarafından RFC 788 olarak yayınlanmıştır. SMTP standartları USENET gibi aynı zaman etrafında bazı benzerlikler ile birçok iletişim ağı geliştirildi. SMTP geniş ölçüde 1980'li yılların başlarında kullanılmaya başlandı. O zaman makineler arasında e-posta transferlerini işlemek için hangisinin bağlanması daha iyi uygunlukta olduğu Unix Unix Copy Programı (UUCP) postasıyla tamamlayıcı oldu. SMTP diğer taraftan, gönderme ve alma makineleri ağa bağlı olduğu her zaman en iyi şekilde çalışır. Her ikisi de bir saklama ve iletme mekanizması kullanımı ve push teknolojisi örnekleridir. USENET haber grubu sayesinde UUCP sunucular arasında hala dağıtılmasına rağmen, mesaj gönderme başlıkları olarak kullanılan UUCP sanal olarak "patlama yolları" ile birlikte kayboldu. İlk Smtp tarihi ve kaynağı hakkında bilgi RFC 123 den önce yeniden göndermeyle alakalı makale teknik alt yapı içerir. Sendmail, RFC 788 den hemen sonra 4.1cBSD ile birlikte yayınlanan SMTP’yi uygulamak için mail transfer maddelerinin ilklerinden birisi oldu. BSD UNix zaman içinde internet üzerindeki en popüler işletim sistemi olduğu gibi, Sendmail en yaygın MTA(Mail aktarım aracısı) oldu. Bazı diğer popüler SMTP sunucu programları Posfix, gmail, Novell GroupWise, Exim, Novell NetMail, Microsoft Exchange Server,Sun Java Sysyem messaging sunucuları içerir.

TTNet IRC Lord

Kaynakça

  1. http://www.barobirlik.org.tr/calisma/haberler/tbb/090501_ttnet_port.aspx
  2. "Arşivlenmiş kopya". 17 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2015.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.