Süleyman Şefik Paşa

Süleyman Şefik Paşa (1860, Erzurum - 1946, İstanbul), Türk asker. Kuvâ-yi İnzibâtiye birliklerinin komutanı olarak tanınır.

Süleyman Şefik Paşa

Erzurum’un eski ailelerinden "Söylemezoğulları"na mensuptu. Babası Mevlana türbesinde yatan Konya Valisi Ali Kemali Paşa'dır.

Harp Okulu'nu bitirdi, çeşitli orduların başına geçti ve Basra Valisi oldu, 1919'da üç aylığına Harbiye Nâzırlığı yaptı. İstanbul Hükümeti'nin Kuvâ-yi Milliye'ye karşı kurduğu Kuvâ-yi İnzibâtiye'nin komutanı olduğu için vatandaşlıktan çıkarılarak Yüzellilikler listesine alındı ve sürgüne gönderildi. 1939 yılında çıkan af kanunundan sonra Türkiye'ye döndü. 1946 yılında İstanbul'da öldü.

Siham Kemali Söylemezoğlu ve Prenses Perizat Osmanoğlu'nun babasıdır. Gelini Sevinç Tevs'tir, damatları arasında Mithat Perin ve Hüsrev Gerede gibi isimler bulunmaktadır. Paşa'nın torunu ise ünlü bestekâr Şehrazat'tır.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.