Romboid

Romboid veya baklava şekli[1], geleneksel iki boyutlu geometride, bitişik kenarların eşit olmayan uzunluklarda ve açıların dik açılı olmadığı bir paralelkenardır.[2]

Romboid şekilli eşkenar dörtgenler.

Eşit uzunlukta (eşkenar) kenarları olan bir paralelkenar eşkenar dörtgen romboid değildir. Benzer şekilde Köşeleri dik açılı bir paralelkenar bir dikdörtgendir ancak romboid değildir.

Romboid terimi artık daha çok bir rombohedron veya daha genel bir paralel kanat için kullanılır ve her yüzün paralelkenar olduğu ve karşılıklı yüz çiftlerinin paralel düzlemlerde bulunduğu altı yüzü olan katı bir figürdür. Bazı kristaller üç boyutlu romboidlerde oluşur. Bu cisimlere rombik prizma da denir. Bu terim, hem iki hem de üç boyutlu anlamına atıfta bulunan bilim terminolojisinde sıkça rastlanır.

Kaynakça

  1. "Romboid anlamı". sozluk.one. 22 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2020.
  2. "Decapodiform Fin Shapes and Sizes" (İngilizce). tolweb.org. 26 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.