Ratatuy (film)

Ratatouille (Fransızca: /ʁatatuj/, Ratatuy)[1] Pixar tarafımdan yapılan ve Walt Disney Pictures tarafından dağıtılan, 2007 yılı, bilgisayar animasyon filmidir. Brad Bird'in 2005'te Jan Pinkava'den aldığı Ratatouille filmi, Pixar'ın sekizinci filmidir. ABD'de 29 Haziran 2007'de gösterime girdi ve hem olumlu eleştiriler aldı, hem de gişede başarı kazandı. Ratatouille en iyi Animasyon dalında Oscar Ödülü ve ayrıca BAFTA Ödülü de kazandı. Filmin adı bir Fransız yemeği olan Ratatouille'den gelmektedir.

Ratatouille
Ratatouille
Ratatouille Film Afişi
Yönetmen Brad Bird
Jan Pinkava
Yapımcı Brad Lewis
Senarist Brad Bird
Jan Pinkava
Jim Capobianco
Emily Cook
Kathy Greenberg
Oyuncular Patton Oswalt
Lou Romano
Peter Sohn
Brad Garrett
Ian Holm
Brian Dennehy
Janeane Garofalo
Peter O'Toole
Müzik Michael Giacchino
Görüntü yönetmeni Robert Anderson
Sharon Calahan
Kurgu Darren T. Holmes
Dağıtıcı Walt Disney Pictures
Pixar Animation Studios
Cinsi Sinema Filmi
Türü Animasyon
Macera
Komedi
Renk Renkli
Yapım yılı 2007, ABD
Süre 111 Dakika
Dil İngilizce
Bütçe 150 Milyon $
Hasılat 620,261,049 $

Konusu

Hayal gücüne maruz kalan şef Guasteu hayranı Remi, yeryüzüne çıkıyor ve kendisini Şef "Gusteau's" restoranının önünde buluyor. Bu restorana giriyor ve çöpçü çocuk Linguini'nin yanlışlıkla karman çorman ettiği çorbayı düzeltiyor ve çocuk onu fark edince kaçıyor. Çocuk peşinden koşuyor ve fareyi yakalıyor. Fareden yardım istiyor. Fare çocuğa yardım etmeye karar veriyor ve serüven başlıyor. Daha sonra farenin yardımıyla çocuk ünlü bir şef oluyor. Çocuğun Şef Gusteau'nun oğlu olduğunun öğrenilmesi üzerine restoran çocuğa kalıyor. Restoranın ününü duyan Gurme EGO'nun farenin getirdiği "ratatuy" yemeğini tadıp şefi görmek istemesi üzerine asıl şefin fare olduğu ortaya çıkıyor. Bunun ardından restoranın kapatılmasıyla yeni restoran açan Linguini fareyi şef yapar ve Gurme EGO farenin yemeklerinin hayranı olur.

Kaynakça

  1. Dictionary.com. "Ratatouille - Definitions from Dictionary.com". 20 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.