Priapos

Priapos ya da Priapus, Yunan mitolojisinde bahçeler ve bağlar tanrısı (bereket tanrısı), Lapseki (Lampsakos) şehrinin hakimi, genital organının vurgulanmasıyla işlenmiştir. Dionysos ile Afrodit'in oğlu olduğu söylenirdi. Kültü, adalar ile bütün Yunanistan'a ve Güney İtalya'ya yayıldı. Priapos başlangıçta toprak bereketini temsil ediyordu. Aynı zamanda sürüleri, arıları ve balıkçıları koruyan bir kır ve deniz tanrısıydı.

Priapos
Priapos Freksi, Pompei
Özellikleri
Alanı Bahçeler ve bağlar tanrısı. Bereket tanrısi. Hayvancilik kır ve deniz tanrısı
Mekânı Lampsakos) şehri (modern Lapseki) hakimi
Görünüşü Erekte olmuş, Frigya şapkası takan erkek figürü
Kişisel bilgileri
Ebeveynler Dionysos ve Afrodit
Efes antik kentinde bulunmuş bir Priapos figürü

Malikanelerin giriş yerlerine onun bir ithyphallos resmi konurdu. Bu resim kötülükleri uzaklaştırır, huzuru sağlardı. Priapos Roma devrinde özellikle erkekliği ve fiziki aşkı canlandırıyordu. Tanrının tasvirlerindeki laubali karakter ve müstehcen şiirler bundan gelir. İmparatorluk devrinde Priapos bir halk tiyatrosu kahramanı oldu. En önemli kült merkezi Lampsakos (Lapseki) kentidir. Mısır kültüründe benzer bir tanrı olan Min vardır.

Tıp literatüründe Priapos'tan esinlenerek adlandırılan, Priapizm rahatsızlığı vardır. Bu hastalıkta, penisin istemsiz olarak erekte olur ve sürekli o halde kalır.

Dış bağlantılar

  • Boyana, Hülya (2004) "Priapos Kültü", Ankara Universitesi DTCF Tarih Araştırmaları Dergisi, sayı:35, sayfa:31-44 Online:
  • Theoi.com websitesinde "Priapos" maddesi Online: (İngilizce)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.