Periplus Maris Erythraei

Latince: Periplus Maris Erythraei (Latince, anlamı: "Erythra Denizi seyir defteri"; Grekçe orijinal adı: Περίπλους τῆς Ἐρυθράς Θαλάσσης) milattan sonra 40 ila 70 yılları arasında Grekçe kaleme alınan bir periplustur.

Periplus içerisinde geçen yerler

İçerisinde Hindistan ve Kuzey Afrika limanlarının yanı sıra, bu bölgelerdeki ticari ilişkiler hakkında da bilgiler barındıran periplus, Doğu Afrika ve Asya'nın ekonomi tarihi ve coğrafya araştırmalarında kullanılması elzem bir kaynaktır.

Günümüze ulaşan diğer periplusların aksine daha detaylı bilgiler veren eserin içerisinde hangi limanda hangi eşyaların satılmasının daha yararlı olduğu, hangi limanlarda hangi risklerin karşılaşılabileceği bilgileri aktarılmaktadır. Öte yandan periplus içerisinde aktarıldığına göre Roma İmparatorluğu ticaretinde en çok satılan ürünler yiyecekler dışında şarap, at, metal objeler ve tekstil ürünleri, mücevher, cam ve inci gibi ürünler iken, gemilerin en çok aldığı maddeler arasında ise baharat, ipek ya da kıymetli taşlar gelmektedir. Tüm bu verilen bilgiler ışığında periplusun ticari bir amaçla yazıldığı kesindir.

Ayrıca bakınız

Literatür

  • Lionel Casson: The Periplus Maris Erythraei. Text with introduction, translation, and commentary. Princeton University Press, Princeton u. a. 1989, ISBN 0-691-04060-5.
  • G. W. B. Huntingford (Hrsg.): The Periplus of the Erythraean Sea by an unknown author. With some extracts from Agatharkhidēs „On the Erythraean sea“ (= Works issued by the Hakluyt Society. 2. ser. 151). Hakluyt Society, London 1980, ISBN 0-904180-05-0.
  • Wilfred H. Schoff: The Periplus of the Erythraean Sea. Travel and Trade in the Indian Ocean by a Merchant of the First Century. Longmans, Green, and Co., New York 1912.
  • B. Fabricius (Hrsg.): Der Periplus des Erythräischen Meeres von einem Unbekannten. Griechisch und deutsch mit kritischen und erklärenden Anmerkungen nebst vollständigem Wörterverzeichnisse. Veit, Leipzig 1883 (Dijital olarak erişilebilir).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.