Olukbaşı, Bozdoğan

Olukbaşı, Aydın ilinin Bozdoğan ilçesine bağlı bir mahalledir.

Olukbaşı
Ülke  Türkiye
İl Aydın
İlçe Bozdoğan
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus
 (2008)
  Toplam 898
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0256 421 . . . .
Posta kodu 09760
Resmî site

Tarihçe

Köyün eski adı Biressedir, Peressa adından dönüşmüştür. Olukbaşı adının ise nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyde tarihi eser niteliğinde iki su kemeri ve köy halkı arasında Meryem Ana türbesi olarak bilinen bir türbe bulunmaktadır. Bir rivayete göre; Köyün adı bir İsa’ dan gelmektedir. İsa dünyadan ayrılmasına yakın bir zamanlar yanında bulunan annesi ile St. Jean’ a dönerek “ Anne işte oğlun “ St. Jean’ da “ işte annen “ diyerek onları birbirine emanet etmişti. İncil’ e göre bundan sonra St. Jean, İsa’ nın annesini kendi himayesine aldı. I. yüzyılnın başlarında Kudüs’te ilk Hristiyanlara yapılan korkunç işkenceler git gide artmaktaydı. Bu zulüm MS 36 havarilerin şakirtlerinden Stephanos’un taşlanarak öldürülmesi ile başladı ve ardından diğer olaylar geldi. MS 41 yıllarında krallığını ilan eden I. Agrippa, taraftarları arasında saygınlığını arttırmak üzere St. Jean’ ın kardeşi Yakup’ u öldürtüp St. Petros’ u hapsettirdi. Bu olaylar Hırisyiyanlar arasında karışıklığa yol açtı. Bunun üzerine, Juda ve Samiriye’ ye dağılmaya başladılar. Ama kardeşi St. Jakob’ un da kafasının kesilerek öldürülmesi üzerine Hristiyan katliamı karşısında artık Kudüs’ te kalınmayacağını anlayan St. Jean inançlarına göre Azize Meryem’ i de yanına alarak Suriye ve Anadolu ‘ yu aşarak Efesos’ a geldi.

Meryem Ana’ nın Efes’ te yaşadığı ancak burada çıkan kargaşadan sonra orada yaralandığı yaralı halde Kudüs istikametine giderken bu köyde yaşamını yitirdiği ve gömüldüğü anlatılmaktadır. Bu yüzden köyde bulunan türbeyi Meryem Ana türbesi olarak tanımlayan köylüler köyüde bir İsa köyü olarak tanımlamışlardır. “ Bir İsa “ adı söylene söylene günümüzde biresse adını almıştır. Asker uğurlamalarında yağmur dualarında vb. bu turbede adak adamak, yöresel yemeklerden biri olan keşkek yapmak ve dağıtmak gelenek halini almıştır. Asar isimli bir tepede (Asar "eserler" anlamına gelir, Anadolu'da, "viran" gibi, eski kalıntıların bulunduğu yörelere verilen bir isimdir) dan geldiği söylenir.sonra buraya akhisar denmeye başlanmış devamında ise asar olarak anılmaya başlanmıştır) bulunan bir kayalığın eskiden kale olarak kullanıldığı ancak 1930 larda yapılan köy ilkokulunun yapımı için bu yıkılmış kalenin taşlarının kullanıldığı söylenmektedir. Bu yüzden eskiden kale olduğu söylenen bu yer bugun köye hakim bir yükseklikte sadece kayalık olarak bulunmaktadır.

Coğrafya

Aydın iline 101 km, Bozdoğan ilçesine 16 km uzaklıktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 898
2007 893
2000 961
1997 977

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.