Körteke, Bozdoğan

Körteke, Aydın'ın Bozdoğan ilçesine bağlı bir mahalle. Bozdoğan İlçesi'ne 46 km uzaklıkta, Aydın, Muğla, Denizli il sınırlarının kesişiminde bulunan bir köydür. Karagedik, Gölcük, Başpınar, Asar, Sarnıç ve Aşağıköy gibi mahalleleri bulunur.

Körteke
Ülke  Türkiye
İl Aydın
İlçe Bozdoğan
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
Resmî site

Türkmen göçleri sırasında yerleşik hayata geçen bir oba tarafından kurulan tipik bir orman köyüdür. 80'li yıllara kadar köyün ana geçim kaynağı orman ve tütün ürünleri iken günümüzde zeytin ve hayvancılık ön planda yer almaktadır. Ormanlık bölgenin çok olması nedeni ile bahar aylarında Kuzu Göbeği mantarı başlıca geçim kaynakları arasında yerini alır. Köyün bir İlköğretim Okulu, bir camisi, bir Veteriner, bir Ziraat ve bir kapalı balo salonu bulunmaktadır. Sağlık Ocağı uzun yıllardır atama yapılmadığı için atıl olarak beklemektedir. Köyün muhtarı 2014 yılında yapılan seçimle ilk kez seçilen Mehmet Kahyaoğlu'dur.

Körteke Kalesi

Aydın İli Bozdoğan İlçesi, Körteke Köyü’nün kuzey doğusunda yer alan yüksek bir tepe (Kale Tepe ) üzerine kurulmuş İç Karya’nın leleg tipi tepe kentlerinden biridir. Bu kent muhtemelen XYATİS Kentidir. Kale duvarları üzerinde değişik dönemlere ait izlerin bulunuşundan ötürü farklı çağlarda kullanıldığı sanılmaktadır. Kayalık tepe üzerinde akropol yer almaktadır. Doğu ve batıda birer kule ile ortada bir sarnıç bulunmaktadır. Akropol M.Ö. 5. yy'a tarihlediğimiz, üç kuleli iç sur ile güneyden kuşatılmıştır.[1]

  1. Körteke Kalesi Aydın İli Bozdoğan İlçesi, Körteke Köyü’nün kuzey doğusunda yer alan yüksek bir tepe (Kale Tepe ) üzerine kurulmuş İç Karya’nın leleg tipi tepe kentlerinden biridir. Bu kent muhtemelen XYATİS Kentidir. Kale duvarları üzerinde değişik dönemlere ait izlerin bulunuşundan ötürü farklı çağlarda kullanıldığı sanılmaktadır. Kayalık tepe üzerinde akropol yer almaktadır. Doğu ve batıda birer kule ile ortada bir sarnıç bulunmaktadır. Akropol M.Ö. 5. yy'a tarihlediğimiz, üç kuleli iç sur ile güneyden kuşatılmıştır.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.