Oktar Ataman

1961 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1963 yılında Topçu Okulu'ndan mezun oldu.

Oktar Ataman
Doğum 1939 (81-82 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Bağlılığı  Türkiye
Hizmet dalı Türk Kara Kuvvetleri
Hizmet yılları 1961-2004
Rütbesi Orgeneral
Komuta ettiği Genelkurmay Plan ve Harekat Daire Başkanı, 14. Mekanize Piyade Tugayı, Genelkurmay Strateji ve Kuvvet Plan Daire Başkanı, 1. Mekanize Piyade Tümen, Genelkurmay Strateji ve Kuvvet Plan Daire Başkanı, NATO Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanı, 6. Kolordu, NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanı, 3. Ordu

Oktar Ataman (1939, İstanbul) Türk asker.

1966 yılına kadar Türk Kara Kuvvetleri'ne bağlı çeşitli birliklerde Topçu Batarya Subaylığı ve Batarya Komutanlığı yaptı. 1966-1968 yıllarında Güney Kore Cumhuriyeti'nde Birleşmiş Milletler Komutanlığı nezdinde Türk İrtibat Subayı, Askeri Mütareke Komisyonu Temsilci Yardımcısı ve Askeri Ataşe Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Türkiye'ye döndükten sonra 1973 yılına kadar yine topçu birliklerinde görev aldı.

1975 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu. Kurmay subay olarak; Genelkurmay Plan ve Harekât Daire Başkanlığı'nda karargâh subaylığı ve Kara Harp Akademisi'nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1977 yılında İngiltere Kraliyet Harp Akademisi'nden mezun oldu. 1980-1988 yılları arasında Mons'da NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhı (SHAPE) Plan ve Prensipler Başkanlığı'nda karargâh subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği, Kara Harp Okulu Öğrenci Alay Komutanlığı ve Kara Harp Akademisi Öğretim Başkanlığı görevlerini yürüttü.

1988 yılında Tuğgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede Genelkurmay Plan ve Harekât Daire Başkanlığı ve 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu.

1992 yılında Tümgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede Genelkurmay Strateji ve Kuvvet Plan Daire Başkanlığı ve 1. Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1997 yılında Korgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede Genelkurmay Harekât Başkanlığı, Brüksel'de NATO Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanlığı ve 6. Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu.

2001 yılında Orgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede İzmir'de NATO Güneydoğu Avrupa Müşterek Komutanlığı ve Erzincan'da 3. Ordu Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1 Eylül 2004 tarihinde yaş haddinden emekli oldu.

Evli olup iki çocuk ve bir torun sahibidir.

Kaynakça

  Askerî görevi
  Önce gelen:
  Tamer Akbaş
  3. Ordu Komutanı
  30 Ağustos 2003 - 30 Ağustos 2004
  Sonra gelen:
  Orhan Yöney
  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.