Normanca

Normanca veya Norman Fransızcası, Oïl dilleri içerisinde sınıflandırılan bir Romen dilidir. Bazen bir Fransızca lehçesi olarak da sınıflandırılabilir. Normanca, Fransa'nın Normandiya bölgesinde ve Manş Adaları'nda konuşulur. Normandiya bölgesinde resmî dil kabul edilmemekle beraber "bölgesel dil" olarak adlandırılır.

Manş Adaları, Birleşik Krallık'ın parçası olmamakla beraber krallığa bağlıdır (İngilizce: Crown Dependancy). Manş Adaları'nda Normanca'nın iki kolu oluşmuştur. Jèrriais ve Dgèrnésiais olarak bilinen bu diller, Birleşik Krallık ve İrlanda tarafından "bölgesel dil" olarak kabul edilirler.

Eski Normanca, bir Cermen kavmi olan Vikinglerin günümüzde Kuzey Fransa'da yer alan tarihi Neustrasya bölgesine yerleşmeleri ve zamanla asimile olarak bölgenin dilini benimsemeleri ile oluşmuştur.[1] İngiltere'de Anglo-Normanlar vasıtasıyla konuşulmuş tarihi Anglo-Normanca ile modern Normancanın kökenleri Eski Normancaya dayanmaktadır.

Kaynakça

  1. "Norman". Encyclopædia Britannica. 15 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2020. Norman, member of those Vikings, or Norsemen, who settled in northern France...The Normans (from Nortmanni: “Northmen”) were originally pagan barbarian pirates from Denmark, Norway, and Iceland

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.