Nil Nehri Eyaleti

Nil Nehri Eyaleti (Arapça: ولاية نهر النيل), Sudan'ın 15 eyaletinden birisidir.

Nil Nehri Eyaleti
ولاية نهر النيل
Eyalet

Nil Nehri Eyaleti'nin ülke içindeki konumu
Ülke Sudan
Bölge Kuzey Sudan
Yönetim merkezi Ed Damer
Yüzölçümü
  Toplam 122.123 km² (47.151 mil²)
Nüfus
 (2006)
  Toplam 1,120,441
Zaman dilimi UTC +3

Eyaletin yönetim merkezi Ed Damir şehridir. Yüzölçümü 122,123 km², 2008 yılı nüfusu 1,120,441 kişidir.[1] Nil Nehri Eyaleti, Sudan Cumhuriyeti'nin başkenti olarak tanınan Kuzey Sudan Eyaletlerinden birisidir. Nil Nehri Eyaleti, modern ve klasik metotlar üzerine kurulan ekonomisi ile bilinir. En önemli üretimi ise, Berberi'lerin yetiştirdiği Mısır Baklasıdır. Aynı şekilde Nil Nehri Eyaleti meyve ve sebze üretiminde Atbarah ve Ed Damir'den sonra ülke de 3. sıradadır. Nil Nehri Eyaletinde gelişmekte olan Çimento Sanayisi de bulunmaktadır. Ülkenin işlenmeyen en önemli madeni ise Mika'dır. Ülke madensel olarak çok zengin olmasının yanı sıra geleneksel yöntemlerle özel şirketlerin kullandığı Altın gibi bazı madenlere de sahiptir. Nil Nehri Eyaleti ünü yayılmış eski Morowe medeniyetlerinin beşiği konumundaydı.

Ülkenin kuzeyinde yer alan eyalet 6 ilçeye ayrılmıştır. Ed Damer'in kuzeyinde yer alan Atbara önemli bir demiryolu kavşağında bulunur. Diğer ilçeleri; Şendi, El Matamma, Berber ve Ebu Hamed'dir. Ebu Hamed ilçesinde ülkenin en büyük elektrik üretim projelerinden birisi yürütülmektedir.

Kaynakça

  1. Nile GeoHive

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.