Neo soul

Neo soul, bir popüler müzik türü. Müzik endüstrisi girişimcisi Kedar Massenburg tarafından 1990'lı yılların sonlarında soul ve çağdaş R&B'den doğan bir müzik türünü anlatmak için türetildi. Temellerini soul müzikten alan neo soul, daha az geleneksel sound'u ve caz, funk ve hip hop'tan pop, fusion ve Afrika müziğine kadar çeşitli türlerden aldığı unsurlarla çağdaş R&B'den ayrılmaktadır. İçerdiği geleneksel R&B etkileri, bilinçli şarkı sözleri ve güçlü kadın varlığıyla müzik yazarlarının dikkatini çekti.

Neo soul
Müzikal kökenleri
Kültürel kökenleri 1980'ler–1990'ların başı, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık
Önemli çalgılar
Popülerlik 1990'ların sonu–2000'lerin başı
Diğer konular
  • Acid jazz
  • alternatif hip hop
  • Afro Amerikan müzik
  • hip hop soul
  • nu jazz
  • psychedelic soul
  • rare groove

Neo soul 1980'ler ve 1990'ların başlarında Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'ta soul müziğin canlandırılması hareketi olarak gelişti. Doksanlarda D'Angelo, Erykah Badu, Lauryn Hill ve Maxwell gibi sanatçıların çıkış yapmasıyla müzik piyasasında varlık göstermeye başladı. Bu sanatçıların müziği dönemin prodüktör odaklı dijital R&B'sine bir alternatif olarak pazarlandı.

Elde ettiği popülerlik ve çağdaş R&B sound'u üzerinde yaptığı etkiyle neo soul, Afrikalı Amerikalı ve uluslararası sanatçıların çalışmalarıyla müzikal olarak yayıldı ve çeşitlilik kazandı. Müzik piyasasındaki popülerliği 2000'li yıllarda düşmekle birlikte, yeni ve bağımsız sanatçılar çıkış yapmayı sürdürdü. Müzik yazarı Mark Anthony Neal'e göre "neo-soul ve çeşitli türleri siyahî pop'un sınırlarının ve ana hatlarının yeniden belirlenmesinde rol oynadı."[1]

Kaynakça

  1. Neal, Mark Anthony (2003). "Songs in the Key of Black Life: A Rhythm and Blues Nation". Routledge: pp. 117–118. Erişim tarihi: 2 Kasım 2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.