Metacafe

Metacafe internette video ve media paylaşım sitesidir. Metacafe kullanıcıları her gün binlerce video yüklerler. İstedikleri videolara yorum yapabilirler. Metacafe'nin ayrıca masaüstü programı da bulunmaktadır. Bu programın ana amacı videoları indirmektir ve daha çok video müptelalarına yöneliktir. Program video indirebilir ve istenildiği zaman tekrar izlenebilir.

Metacafe
Slogan Eğlence topluluğu
Tip Özel
Endüstri Internet servisleri
Kuruluş Temmuz 2003
Genel merkezi
Çalışan sayısı 60 kişi
Website www.metacafe.com
Metacafe Desktop Application

Metacafe özellikleri içerisinde çeşitli videolar, flash oyunları ve yeni çıkan filmlerle ilgili görüntüler bulunmaktadır.

Tarihi ve Kullanımı

Metacafe şirketi 2003'te Eyal Herzog (CTO), Arik Czerniak (CEO) ve Ofer Adler (Board Member) tarafından, özel yatırımlar ve kendi paralarıyla toplam 4 milyon dolar fon ile kurulmuştur.

2006'daki kuruluşundan itibaren site trafiği çok hızlı arttı. Alexa ya göre 128.sıraya kadar yükseldi. Metacafe de her ay 400.000.000 in üzerinde dosya kullanıma açılmıştır. 1 milyonun üzerinde kayıtlı kullanıcı ve aylık 120 milyon ziyaretçisi bulunmaktadır.

Temmuz 2006'da, ikinci mali döneme girildiğinde bütçesi 15 milyon dolara kadar yükseldi.

Servisleri

Metacafe kullanıcıları sunuculara resim ve videolarını yüklerler. Ardından videolar sitedeki kayıtlı kişiler tarafından yorumlanabilir. Ardından Metacafe eleştirmenleri tarafından 18 yaş sınırına göre filtre edilirler. Bu filtrelemeden sonra iki metoda ayrılırlar

  • Website bölümü - yeni video da görülür ve çok izlenen videlar da bulunur ve her zaman güncellenir.Ayriyetten bunu kişisel sayfalara veya Blog'lara eklemek ve orada göstermekde mümkündür.
  • Windows kullanarak -Bedava indirilebilir bir program ile kullanıcılar kendi videolarını geliştirme ve bu siteye yüklemeye kâdir olurlar. Bu program dosyaları kendi internetine göre indirir veya siteye yükler.

Kullanıcılar isterlerse videoyu arattırabilir, izleyebilir, arkadaşının mailine gönderebilir ve oy verebilir. Tüm oylar bu sitede kayıt olur ve site en iyi video için istatistik tutar ve buna göre en çok oylanan ve en yüksek oy alan diye bölüm yaparlar.

Metacafe'nin Japonya da ve Hebrew(İsrail)de binası bulunmaktadır.

Tartışma

Metacafe'nin porno karşıtı politikası vardır. Fakat çizgi filmsel içeriğe izin vermektedir.Normal olarak bu filtre kullanılır. Aile filtresine rağmen ,birçok Metacafe kullanıcısı birçok videoda kırıcı yorumlar yapmaktadır. Bunlar seks, ırk, ve bunun benzeri kötü yorumlardır. Bunların kaldırılması en az 3 kişinin şikayetiyle olanaklıdır.

Türkiye'de erişimin engellenmesi

9 Mayıs 2010 tarihinde Deniz Baykal'a yönelik komplo kaset videoları yayınlandığı için mahkeme kararıyla engellenmiştir.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.