Mehran

Mehran (Farsça: مهران), İran'ın İlam Eyaleti'nde şehir.

Mehran
مهران

Eski adı: Mansurabad (منسورآباد)
Şehristan merkezi
Mehran
Şehrin İran'daki konumu
Ülke İran İslam Cumhuriyeti
Eyalet İlam Eyaleti
Şehristan Mehran şehristanı
Nüfus
 (2006)
  Toplam 13.118
Zaman dilimi UTC+03.30 (IRST)
  Yaz (YSU) UTC+04.30 (IRST)

Eyaletin aynı isimli Mehran şehristanı'nın yönetim merkezi olan şehrin 2006 yılı resmi nüfusu 13.118 kişi[1] ve 2.958 hanedir.[2]

İran'ın, Irak sınırına yakın bir noktasında bulunan kent Bağdad'a karayoluyla iki saat mesafededir. Bu konumu nedeniyle İran ve Irak arasındaki ilişkilerde adı geçen bir kenttir.

İran-Irak Savaşı'nın sürdüğü 1986 Mayıs ayında, Mehran Irak kuvvetlerince işgal edildi. Burası Irak ordusu için önemli bir noktaydı ve kuzey güney istikametini rahatça kontrol edebiliyorlardı. Fakat Irak işgali bir ay kadar sürmüş sonrasında Saddam Hüseyin burası için para teklifinde bulunmuştur.

2003 yılındaki Irak İşgali sırasında ABD hükûmeti Mehran'da 50.000 Iraklı mülteci için kamp kurmuş, daha sonra 100.000'e yakın Iraklı buraya sığınmak zorunda kalmıştır. 2005 yılında ise İran hükümeti, İran vatandaşlarının Mehran üzerinden Irak'a girmelerine izin vermiştir. Irak'ta Şiiler için kutsal olan Kerbela şehri ve diğer Şii ziyaret yerleri bulunur. Bu sebeple Mehran hızla bir turizm bölgesine dönüşmektedir.

Şehir ahalisinin çoğunluğunu Kürtler oluşturur. Küçük ölçekli sanayi faaliyetleri vardır. Kentte tuğla imalatı, dokumacılık, halıcılık ve çuval bezi imalatı yapan tesisler bulunur.

Kaynakça

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.