Maun

Maun ya da Akaju, asıl olarak Swietenia mahogani veya Swietenia macrophylla ağacının tahtasına verilen isim olmakla beraber, çeşitli türlerden koyu renkli agaçlara verilen genel addır. Günümüzde Swietenia'ya ait tüm türler koruma altına alınmıştır.

Swietenia
Swietenia macrophyllanın yaprak ve çiçekleri
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae
Şube: Angiosperms
Sınıf: Eudicots
Takım: Rosids
Alt takım: Sapindales
Familya: Meliaceae
Cins: Swietenia
Jacq.[1]
Alt tür: ''Swietenia humilis

Swietenia macrophylla
Swietenia mahagoni[2]

Honduras Maunu

Maun düz lifli, gözenek ve delik bulunmayan bir tahta türüdür. Zamanla kararan ve verniklendiğinde kırmızımsı parlaklığa kavuşan kırmızımsı-kahverengi renkte bir tahtadır. Kolay işlenir ve dayanıklı oluşu sebebi ile mobilya yapımında tercih edilen değerli bir agaçtır. Mersin Anamur ilçesinde bolca maun ağacına rastlanmaktadır.

Kaynakça

  1. "Genus: Swietenia Jacq". Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. 28 Nisan 1998. 7 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2010.
  2. "GRIN Species Records of Swietenia". Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2010.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.