Ludovico Ariosto

Ludovico Ariosto (8 Eylül 1474 - 6 Temmuz 1533), İtalyan şair.

Ludovico Ariosto
Ludovico Aristo'nun yağlı boya ile yapılmış bir tasviri
Doğum 08 Eylül 1474(1474-09-08)
Reggio Emilia, İtalya
Ölüm 06 Temmuz 1533 (59 yaşında)
Ferrara, İtalya
Milliyet İtalyan
Dönem Rönesans
Tür Epik şiir
Konu Şövalye
Önemli eser Satire, Commedie, Orlando Furioso

Ludovico Ariosto'nun heykeli

Ludovico Ariosto, epik şiir Orlando Furioso'nun yazarı olarak ünlenmiştir. Bu siirin kahramanları ve olayları pek çok sanatçı tarafından tablo ve müzik eserlerinde kullanılmıştır.

Reggio Emilia'da doğan Ludovico Ariosto, asil bir aileden gelen Niccolò Ariosto ve Daria Malaguzzi Valeri'nin on çocuklarından ilkidir. Ailesi Ariosto 10 yaşındayken Ferrara'ya taşınmıştır. 1489-1494 yılları arasında hukuk eğitimi alırken aynı zamanda da Gregorio da Spoleto'dan Latin ve Yunan dili ve edebiyatı eğitimine başlamıştır. Daha sonradan yazdığı ilk şiir denemeleriyle kendini geliştirmiştir ve saraya kabul edilmiştir. Hümanist ve edebiyat formasyonunda saray ortamının etkisi yoğun olmuştur. Başlarda saray halkına gösteriler hazırlamıştır. Şair Roma'nın İtalyan kültürünün merkezi olduğuna inanarak Papalık'ta bir görev arayışına girmiştir. Kendisine herhangi bir görev önerilmemiştir.

Floransa günlerinde Tito Strozzi adında bir tüccarın eşi Alessandra Benucci'ye âşık olmuş ve Tito Strozzi'nin ölümünden sonra Ferrara'da Alessandra ile ilişkileri başlamıştır. Evliliğe karşı isteksiz olan şair, kiliseden kendisine sağlanan ayrıcalıklarını kaybetmemek ve Alessandra'nın kocasının mirasından faydalanmak için evlenmeye razı olmuştur.

1516'da Orlando Furioso'nun ilk baskısını yayımlamıştır.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.