Lord Jim

Lord Jim, Joseph Conrad tarafından yazılan bir roman. Aslen Blackwood's Magazine dergisinde Ekim 1899-Kasım 1900 arasında bir seri olarak yayınlanmıştır.

Lord Jim
Kitabın ilk baskısı.
Yazar Joseph Conrad
Ülke Birleşik Krallık
Dil İngiltere
Tür Psikolojik roman
Yayım 1900
Yayımcı Blackwood's Magazine
Sayfa 451 sayfa (İlk baskı)
OCLC 4326282

Kitap, Jim adında bir genç denizcinin yaşadıklarını anlatmaktadır. Conrad, kitabı yazarken bir dönem yaşadığı Endonezya'yı da kurgulamıştır.

1998 yılında, Modern Library Lord Jim 'i "20. yüzyılın en iyi 100 İngilizce romanı" listesinde 85. sıraya koymuştur. Kitap, Le Monde 'un Yüzyılın 100 Kitabı listesi'nde de 75. sırada yer almıştır.

Konusu

Jim, Patna adlı bir gemiyle denizci olarak yolculuğa çıkar, fakat yolculukta küçük düşer. Bu olay, Jim'i etkiler. Bütün cesaretini kaybetmek üzereyken Marlow adında biri ile tanışır. Marlow, Jim'i Güneydoğu Asya'daki Patusan adlı egzotik bir yere götürür.[1] Lord Jim burada bir dönem yaşar, daha sonra ölür.

Film uyarlamaları

Kitap, iki kere filme uyarlanmıştır.

Kaynakça

  1. "Lord Jim / Joseph Conrad". iletisim.com.tr. 13 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2012.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.