Logitech

Logitech International S.A. İsviçre merkezli olan Amerikan Bilgisayar ve dijital platform parçaları üreticisidir. Şirket, bilgisayarlar için çevresel aygıtlar (Klavye, Fare, Webcam vb.) gibi ürünler geliştirmekte ve pazarlamaktadır. Logitech aynı zamanda ev ve bilgisayar hoparlörleri, kulaklık, kablosuz ses cihazları, MP3 çalarlar ve ev telefonları üretimi yapmaktadır. İsviçre'nin yanı sıra şirketin Kaliforniya da merkezi bulunmaktadır.

Logitech
Endüstri Bilgisayar Çevre Aygıtları
Kurucu Daniel Borel
Giacomo Marini
Pierluigi Zappacosta 
Genel merkezi Lozan, İsviçre
Newark, Kaliforniya
Hizmet verilen alan(lar) Dünya Çapı
Kilit kişiler Guerrino De Luca (Başkan ve CEO), Erik Bardman (SVP, Finans ve CFO)
Ürün Biilgisayar Çevre Aygıtları
Gelir $2.4 milyar (2010)[1]
Net gelir $128 milyon (2010)[1]
Toplam varlık $1.5 milyar (2010)[1]
Öz kaynak $999 milyon (2010)[1]
Çalışan sayısı 11,000 (2010)[1]
Website logitech.com

Tarihçe

Logitech, İsviçre'de 1981 yılında, iki Stanford Masters mezunu tarafından kuruldu. Şirketin üretimini yaptığı ilk bilgisayar parçası Bilgisayar faresidir. Bu fareler üretildikleri zaman bilgisayar pek az kesimde bulunuyordu ve bu nedenle şirkete beklenilenden az ilgi gösterildi. Ancak şirket, 1990'lı yıllarda Bilgisayar pazarının yükselişi ile büyük bir çıkış yakaladı ve Dünyanın en iyi parça üreticilerinden biri oldu. Logitech, günümüzün en önemli bilgisayar parçası üreticilerinden biridir.

İmalat

İlk Logitech fareleri Dubois Dépraz SA tarafından İsviçre Vaud Kantonu'ndaki Le Lieu'da yapıldı.

Ardından Çin, Suzhou'ya taşınmadan önce ABD, Tayvan, Macaristan ve İrlanda'da üretim tesisleri kuruldu. 2005 yılı itibarıyla Çin'deki üretim operasyonları Logitech ürünlerinin yaklaşık yarısını üretmektedir. Kalan üretim, Asya'daki sözleşmeli imalatçılara ve orijinal tasarım üreticilerine yaptırılmaktadır.

Logitech'in 2013 yılında kullandığı logo

Kaynakça

  1. "2010 Form 10-K, Logitech International S.A." logitech.com. 16 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2020.

Dış bağlantılar

Logitech resmî sitesi 19 Temmuz 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.