Lianyungang

Lianyungang (Çince: 连云港市; pinyin: Liányúngǎng Shì), Çin'in Jiangsu eyaletinde bulunan bir il düzeyi şehirdir. Yüzölçümü 7,444 km² olan şehrin nüfusu 2008 yılı itibarı ile 4,822,300'dür.

Lianyungang
连云港市
Lianyungang şehri
Lianyungang
Lianyungang'ın Çin'deki konumu
Ülke  Çin
Eyalet Jiangsu
Yüzölçümü
  İl düzeyi şehir 7.444 km² (2.874 mil²)
Nüfus
 (2008)
  İl düzeyi şehir 4,822,300
  Kent
715,600
Zaman dilimi UTC+08.00 (CST)
Resmî site
www.lyg.gov.cn

Lianyungang daha önceden Haichow (Wade–Giles romanizasyonu) olarak bilinmekteydi. Şehir 1680'lerde Qing Hanedanı Hükûmeti tarafından dış ticaret için açılan dört ana limandan biriydi.

Coğrafya

Lianyungang, eyalet merkezi Nankin'in 285 kilometre kuzeyinde ve Sarı Deniz'in kıyısında yer almakta olup güneydoğuda Yancheng, güneyde ile Huai'an ile Suqian, güneybatıda Xuzhou ve kuzeyde Shandong eyaletine bağlı Linyi ve Rizhao il düzeyi şehirleri ile komşudur.

Lianyungang'ta sıcaklık yaz aylarında 30 °C'ye yükselirken, kış aylarında ise -4 °C'ye düşmektedir. Ortalama yağış 278 mm olup yağışların büyük çoğunluğu Haziran ve Ağustos ayları arasında meydana gelmektedir. Kış ayları yağışlar oldukça düşük olup kar yağışı kısa ve nadiren görülmektedir.[1]

İdari bölümler

Lianyungang şehri üç semt ile üç ilçeye ayrılmaktadır.

  • Haizhou semti (海州区)
  • Lianyun semti (连云区)
  • Ganyu semti (赣榆区)
  • Donghai ilçesi (东海县)
  • Guanyun ilçesi (灌云县)
  • Guannan ilçesi (灌南县)

Kaynakça

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.