Kukeri

Kukeri, Bulgaristan'da baharın yaklaştığı günlerde Traklardan günümüze gelmiş bir antik çağ geleneğine göre kıştan kalan kötü ruhları maskeler ve çan sesiyle uzaklaştırmak için çaba harcayan kostüm giymiş kimsedir.

Kukeri şenliklerinin şekli ve tarihi yöreye göre farklılık gösterir. İlk kardelenlerin kar altında baş gösterdikleri zaman "kukeri zamanı" kabul edilir.[1] Kimi yelerde eğlence tanrısının doğum günü ve tarım yılının da başlangıcı kabul edilen 1 Ocak'ta şenlik düzenlenir.[2]

Şenliklerde kukeriler, korkunç canavar köstümleriyle, kemerlerine çanları takıp çanların sesiyle ve gürültüsüyle köy ve şehir meydanında ağır dansını oynarken kışı korkutacaklarına inanır ve kötü ruhları kovalayıp, bahara ve iyiliğe davet çıkardıklarını düşünürler. Kostümleri bazen ağaç, bazen hayvan derisiyle kaplı ve yün iplik ile kâğıtla süslüdür ve çok ağırdır.[1]

Etnografya uzmanlarına göre, Güneydoğu Bulgaristan'ın Burgas, Yambol, Sliven şehirleri ve Doğu Trakya'daki şenlikler en renkli ve canlıdır.[1] Romanya, Sırbistan gibi başka Avrupa ülkelerinde de kukeri geleneği mevcuttur.[3]

Kaynakça

  1. "Kötü Ruhları Kovdular". http://www.vatandasgazetesi.com.tr. Vatandasgazetesi.com 27 Şubat 2017. 22 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Nisan 2017. |website= dış bağlantı (yardım)
  2. "Bulgaristan Festival". http://www.bulgaristankayak.org/. bulgaristankayak.org sitesi. 6 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Nisan 2017. |website= dış bağlantı (yardım)
  3. Krasteva, Valeriya. "http://www.novinite.com". http://www.novinite.com. Novinite.com sitesi, 6 Ocak 2011. 14 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Nisan 2017. |başlık=, |website= dış bağlantı (yardım)

Galeri

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.