Klasik gitar

Klasik gitar ( klasik gitar [1], naylon telli gitar veya İspanyol gitarı olarak da bilinir), klasik müzikte kullanılan gitar ailesinin bir üyesidir. Bağırsak veya naylondan yapılmış telleri olan bir akustik ahşap telli çalgı, metal telleri kullanan akustik ve elektro gitarların öncüsüdür. Klasik gitarlar on beşinci ve on altıncı yüzyılda İspanyol vihuela ve gittern'den türetilmiştir, daha sonra on yedinci ve on sekizinci yüzyıl Barok gitarına ve daha sonra on dokuzuncu yüzyılın ortalarında modern klasik gitarlara dönüşmüştür.[2]

Sağ elini kullanan bir gitarist için, geleneksel olarak klasik gitarın on iki perdesi vardır ve sol bacakta düzgün bir şekilde tutulur.

Modern klasik gitar terimi bazen klasik gitarı en geniş anlamda klasik veya daha spesifik olarak erken gitar olarak da adlandırılan eski gitar formlarından ayırmak için kullanılır.

Paris'teki Cité de la Musique Müzesi'nden (yaklaşık 200 klasik gitar barındıran) gitarlar

Kaynakça

  1. Mottola's Cyclopedic Dictionary of Lutherie Terms. ISBN 978-1-7341256-0-3. 29 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2020.
  2. "Arşivlenmiş kopya". 26 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.