Kickstarter

Kickstarter, ABD merkezli bir kâr amacı gütmeyen bağış şirketi. Genellikle bağımsız yapımcıların kullandığı bu hizmetten çizgi roman, dans, tasarım, moda, film & video, yemek, oyunlar, müzik, fotoğrafçılık, yayıncılık, teknoloji ve tiyatro olmak üzere toplamda 13 farklı dalda sanatçılar ve mucitler yararlanmaktadır.

Kickstarter
Tür Bağış
Kuruluş 28 Nisan 2009
Kurucu Charles Adler
Yancey Strickler 
Genel merkezi
Kickstarter headquarters 
Website www.kickstarter.com

2014 yılında, 22.252 proje Kickstarter üzerinde finanse edilmiştir.[1] 2016 yılında toplamda 100.000 projenin hayata geçmesine vesile olduğunu duyurmuştur.[2]

İşleyiş

Yapım için gereken miktar belirtilir ve site üzerinde yayınlanır. Gerekli ücret belirtilen sürede toplanırsa Kickstarter toplamın %5'lik bölümünü alır.

Proje tanıtımı şu anlık yalnızca Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Avusturya, Kanada, Belçika, Almanya, İspanya, İsviçre, İngiltere, Danimarka, Fransa, İrlanda, Lüksemburg, Hong Kong, Norveç, Hollanda, İtalya, Singapur, Yeni Zelanda ve İsveç için çalışmaktadır.

Kickstarter'da proje tanıtımı için şu şartlar sağlanmalıdır:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Projeyi ister yasal kaydı bulunan bir kuruluş adına ister kendi adınıza yapıyor olun, listede yer alan ülkelerden birisinde temelli olarak ikamet etmek
  • Bir adres, projeyi geliştirdiğiniz ülkeye dair bir kimlik belgesi ve banka hesabı sahibi olmak
  • Büyük tutarların biriktirilebileceği bir banka veya kredi kartına sahip olmak
  • 18 yaşından küçük proje sahipleri için ebeveyn ve öğretmenlerin projeyi yürütmek adına ödeme bilgilerini vermesi gerek[3]

Kaynakça

  1. "2014: By The Numbers" (İngilizce). kickstarter.com. 15 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2015.
  2. "The First 100,000 Funded Kickstarter Projects in 100 Numbers" (İngilizce). kickstarter.com. 8 Şubat 2016. 1 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ağustos 2016.
  3. TeknoPital.com.tr sitesinde: Kickstarter Nedir?

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.