Karadere, Keşap

Karadere, Giresun ilinin Keşap ilçesine bağlı bir köydür. Koman Türklerinin köyüdür.

Karadere
Ülke Türkiye
İl Giresun
İlçe Keşap
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
  Toplam 393
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0454
Posta kodu 28900
Resmî site
-

Karadere Köyü, Giresun, Keşap ilçesine bağlı bir köydür. Eski ismi Valıt'tır. Soyadı kanunuyla beraber ismi de değişmiştir.

İki tarafı derelerle çevrili olup birge olarak göze çarpar, en önemli geliri fındıktır. Köyde 80 haneden fazla aile yaşamaktadır. Ama bu aileler genelde yazın gelmektedir. Kışın çok göç verir.

köy ilçenin en büyük köylerinden biridir, Giresun siyasi ve bürökratik camiasına sayısız isim kazandırmış olup, kazandırmaya da devam edecektir. ayrıca çok göç verdiğinden bahsediliyor kesinlikle klasik karadeniz sendromudur bu göç olayı örneğin biz karadereliler ankara çankayada birlik mahallesinde 35 hane olarak örf ve adetlerimize bağlı olarak yaşamımızı sürdürmekteyiz.yazın fındık zamanı köy 200 hane civarında olmaktadır şu anda yani kış mevsiminde 80 hane köyde yaşamaktadır.keşap ilçe merkezine 10 km.mesafede olan köy doğa harikası olmakla birlikte eski adı olan valıt (bereket) kelimesinin hakkını vermektedir.

Tarihçe

Köyün eski adı valıt tır.Bu isim Osmanlıca da doğurtan, baba anlamına gelmektedir. Arapça kökenli bir kelimedir.

Coğrafya

Giresun iline 23 km, Keşap ilçesine 10 km uzaklıktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 393
1997 380

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.